Євген Шнюков зауважує: «Ріка Дон дійсно має продовження в Азовському морі. Це так зване палеорусло, тобто, колишнє русло ріки, яке тепер замулене, закрите. Загалом у цьому немає нічого дивного. Кожна ріка має двоповерхову будову: є поверхневий сток і є русло, розташоване під піщаним шаром, яке йде паралельно верхньому потоку. І ось в одному з таких палеорусел Азовського моря я колись пробурив свердловину номер 17. І вона дала нам прісну воду. Якщо на цьому палеоруслі бурити, там може бути вода». Але при цьому вчений наголошує, що усе це лише теоретичні припущення, які треба перевіряти.
На прісну воду експедиція в Азовському морі натрапила випадково. І було це не один десяток років тому. Як розповів геолог, тоді геологи шукали не воду, а розсипи, тобто, мінерали, корисні копалини тощо. Після того, каже науковець, пошуком води ніхто не займався.
Назагал, каже Євген Шнюков, обсяг води у палеопотоках може становити близько 1/3 верхнього потоку. Але це також – теорія. Практично ж, скільки там води може бути і яка вона, не знає ніхто.
Микола Огняник був серед тих геологів, які ще до будівництва Північно-Кримського каналу займалися пошуком прісної води в Криму. Вчений каже, що загалом підземні запаси води у Криму практично вичерпані. Микола Огняник схиляється до того, що навіть якщо під дном Азовського моря і є прісна вода, запаси її незначні. Закономірне питання, чому Україна увесь цей час не скористалася можливістю перевірити, чи є прісна вода в Азовському морі. Адже запаси води в країні недостатні, а в Криму та інших південних регіонах – поготів: «Бо простіше взяти воду із Дніпра, чим намагатися дістатися на глибини, де невідомо, що чекає. Загалом по Україні є розвідані запаси підземних вод, окрім вод під морями, але ці води не використовуються, бо легше брати наземну прісну воду. Хоча науковці пропонували це робити. Але господарники – у широкому розумінні слова - обирали інший варіант, зручніший і дешевший – брати воду із річок».
Ознайомитися з повним текстом статті За інформацією інформаційного ресурсу «BBC Україна»