Президія Національної академії наук України, Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 5 січня цього року на 92 році пішов із життя видатний учений-металург, завідувач кафедри електрометалургії Національної металургійної академії України, Заслужений діяч науки і техніки України, Лауреат трьох Державних премій України в галузі науки і техніки, премії Ради Міністрів СРСР, Лауреат премій НАН України ім. Є.О. Патона, ім. З.І. Некрасова, ім. М.М. Доброхотова, доктор технічних наук, професор, академік НАН України Михайло Іванович Гасик.
М.І. Гасик народився 30 червня 1929 року у с. Семенівка Запорізької області. У 1954 році з відзнакою закінчив Дніпропетровський металургійний інститут (нині – Національна металургійна академія України), в якому пройшов шлях від аспіранта до професора, декана організованого ним електрометалургійного факультету, згодом завідувача кафедри електрометалургії.
Основні дослідження М.І. Гасика стосувалися фундаментальних досліджень процесів і матеріалів у галузі чорної металургії, розроблення та впровадження у виробництво нових технологій виплавки електросталі і сплавів із заданим комплексом фізико-механічних властивостей спеціального призначення для машинобудівної галузі, залізничного транспорту, газотранспортного обладнання та інших галузей промисловості.
Так, розроблені ним технології рідко- і твердофазних процесів обробки феросплавів і електросталі у вакуумі з метою виробництва ферохрому та високоякісної корозійностійкої сталі було використано для виготовлення тонкостінних ребристих трубок для атомно-енергетичного машинобудування.
Під його керівництвом розроблено, теоретично обґрунтовано і впроваджено у виробництво за електрометалургійними технологіями отримання карбіду і нітриду бору, карбіду кремнію, електрокорунду для атомно-енергетичної і абразивної промисловості. Створено і впроваджено в умовах ПАТ «Дніпроспецсталь» інноваційну технологію виробництва електросталі для цільнокатаних коліс залізничного транспорту, а також підшипникового сортаменту гарантованої високої якості, та багато інших технологій.
М.І. Гасик був членом секції металургії Комітету з Ленінських і державних премій СРСР, заступником голови Придніпровського наукового центру НАН України (1985-2008 рр.), Наукової ради з проблем науково-технічного та соціально-економічного прогнозування при Президії АН СРСР і ДКНТ СРСР, головою Навчально-методичної комісії Міністерства вищої та середньої освіти СРСР.
Свого часу М.І. Гасик був обраний членом Російської, Казахськкої та Грузинської академій наук. Під його науковим керівництвом підготовлено 12 докторів та понад 52 кандидати наук. Він – автор і співавтор більш ніж 500 наукових праць, 25 монографій, а також 26 патентів зарубіжних країн.
Михайло Іванович мав чуйне ставлення до людей, сприяв їх науковому та творчому зростанню, був різносторонньою, цікавою у спілкуванні та надзвичайно світлою людиною, а його енергії навіть в останні роки життя можна було дивуватися і по доброму заздрити.
Наукова громадськість, колеги, учні та друзі щиро сумують за Михайлом Івановичем і висловлюють глибокі співчуття його рідним і близьким.