У державному бюджеті заплановано 195 мільярдів гривень витрат на Пенсійний фонд України. Як повідомляють у Міністерстві соціальної політики України, у 2021 році в Україні заплановано п’ять етапів підвищення пенсій, а їх перерахунки почнуться вже з 1 січня. З 4 січня 2021 року вже розпочнеться виплата січневих пенсій.
Лідія Ткаченко зауважила: «Міністерство соціальної політики України склало цілий календар підвищення пенсій. І цього року про підвищення пенсій більше розповідають і воно є запланованим. Не повинно бути таких неприємних подій, які були минулого року, коли, наприклад, не була визначена дата індексації, люди чекали грошей, а потім виявилося, що це не заклали в бюджет. Наразі вже все пораховано. Головне, щоб з нашою економікою все було більш-менш і щоб не було жорстких локдаунів.
Експертка наголосила, що не всім пенсіонерам варто розраховувати на п’ятиразове підвищення пенсій: «Під час 5 підвищень пенсій не будуть підвищувати пенсію для кожної людини. Швидше, буде 5 видів підвищення, тому що самих підвищень може бути навіть більше. Зокрема прожитковий мінімум та мінімальна зарплата будуть двічі переглядатися. Так, один з видів підвищення стосується людей, які досягли 65 років і мають 30-35 років стажу. Також буде підвищення прожиткового мінімуму, підвищення для працюючих пенсіонерів, березнева індексація і додаткова виплата з 1 липня для людей віком 75-80 років. Тобто кожного разу підвищення буде отримувати різна категорія пенсіонерів».
Учена зауважила, що хоч цих підвищень дійсно буде багато, але добавка буде незначною: «Звичайно, добре, що є індексація, але підвищення буде не велике — 100, 200 чи 300 гривень. Тобто це не будуть “радикальні” гроші, які вирішать питання бідності пенсіонерів та проблему низьких пенсій. Крім того, дуже часто люди не сприймають підвищення на 50-100 гривень. Вони не вважають це навіть підвищенням, тому що це дуже мізерні гроші. Також є звичка переводити наші пенсії на долари та євро, і тоді наші пенсії взагалі виглядають жалюгідно. Це причина, з якої українці говорять, що пенсії не зростають».
За словами радника Міністра соціальної політики України Миколи Шамбіра, Міністерство соціальної політики України підготувало до розгляду Кабінету міністрів України також законопроєкт про індексацію пенсій держслужбовцям. Якщо його схвалять, то передадуть до Верховної Ради України. Щодо пенсій держслужбовцям Лідія Ткаченко зауважує: «Всі пенсії державних службовців складаються з двох частин. Частину пенсії вони отримують за загальним законодавством, тобто за законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", і вона індексується та перераховується щоразу, коли йде підвищення прожиткового мінімуму чи підвищення мінімальної зарплати. Тобто ця частина збільшується. Інша справа, що державні службовці отримують ще другу частину пенсії, яка виплачується за рахунок державного бюджету, яка є вагомою і забезпечує більший розмір пенсії державним службовцям. І ця частина поглинає збільшення пенсії за загальним законом. Тобто пенсії державним службовцям у частині загального законодавства перераховуються, але змінюється структура виплати і такого явного зростання самої пенсії вони не отримують. І це проблема нашого законодавства, тому індексацію варто було б спростити».
Ознайомитися з аудіозаписом передачі За інформацією платформи «Українське радіо»