Учений зазначає: «Люди практикували різні види процедур із холодною водою ще кілька тисяч років тому. І сьогодні загартовування, приймання льодяних ванн, купання взимку – досить популярні заняття. Їх використовують як шанувальники здорового способу життя для покращення стану здоров’я, так і професійні атлети для прискорення процесів відновлення після важких тренувань, а також лікарі для покращення стану пацієнтів при деяких психічних розладах. Прихильники процедур з холодною водою вважають, що вона може поліпшити кровообіг, поглибити сон, покращити настрій та підвищити імунітет. Але чи насправді холодна вода – це так корисно?».
Олександр Скороход у своїй статті розказує про своє власне перше занурення, про ефекти холодної води, холодовий шок, підсилення імунітету, зменшення "крепатури", швидше охолодження у разі перегрівання, полегшення симптомів депресії, прискорення засинання. Також учений роз’яснує чи може занурення в холодну воду допомогти при схудненні, як використовувати терапію холодною водою та дає поради щодо безпеки пірнання в ополонку.
Щодо ефектів холодної води біолог пише наступне: «Коли говорять про холодну воду для стимулювання корисних для здоров’я ефектів, найчастіше йдеться про воду температурою 10-15°. Це можуть бути холодний душ, крижані ванни, плавання на відкритій водоймі в холодні пори року та сеанси із зануренням у холодну воду. Вплив холодо-гідротерапії на здоров’я комплексний, адже холодна вода – сильний стресор, який спричиняє цілу низку ефектів на різні системи організму. Загалом, реакцію тіла на вплив холодної води можна розділити на дві фази: початкову або "холодовий шок", та адаптаційну, яка настає в довгостроковій перспективі. Холодовий шок виникає одразу після занурення у холодну воду. При цьому відбувається мимовільна гіпервентиляція легенів, ми починаємо дихати часто та інтенсивно, в кров викидається багато адреналіну. Кров’яний тиск та частота серцевих скорочень різко зростають, а глюкоза та жири терміново надходять у кровообіг аби забезпечити роботу м’язів та інших систем тіла у таких екстремальних умовах. Фактично відбувається класична реакція "бийся або тікай". Наднирники виділяють кортизол, гормон стресу, що підтримує цей стан від хвилин до години, а сплеск бета-ендорфінів полегшує больові відчуття та викликає ейфорію. Втім, вже через шість занурень реакція на холодовий стрес значно зменшується: частота дихання і серцевих скорочень зростають вдвічі менше. Людина може контролювати своє дихання і стає менш чутливою до холодового стресу. На думку деяких дослідників, така адаптація робить її менш вразливою і до інших стресових факторів. Є дані, що терапія холодною водою може стимулювати імунну систему і покращувати здатність боротися з хворобами, впливаючи на кількість імунних клітин, які продукує організм, а також зменшуючи реакції запалення. Інші дослідження показують, що регулярний вплив холодної води протягом тижнів або місяців посилює протипухлинний імунітет».
Учений дає такі поради щодо безпеки пірнання в ополонку: «Занурення в холодну воду у відкритій водоймі, температура якої може становити від +10 до 0° C – серйозний стрес для серцево-судинної системи, що може спровокувати серцевий напад. Тому, перш ніж пірнати в ополонку, варто обговорити можливі ризики зі своїм лікарем і переконатися, що немає протипоказань з огляду на вашу історію хвороб та стан здоров’я. Оскільки низька температура води комплексно впливає на стан організму, краще, щоб поруч був хтось, хто стежить за вами, поки ви плаваєте, і в разі потреби зміг би надати необхідну допомогу. Температура тіла продовжує падати навіть після того, як людина вийдете з води, особливо у холодну пору року, що збільшує ризик переохолодження. Важливо після купання швидко одягнути теплий сухий одяг».
Ознайомитися з повним текстом статті За інформацією ресурсу «ЛІГА.life»