«Міжнародна співпраця повинна мати і тяглість, і нові елементи. Ми продовжуватимемо розвивати міжнародну співпрацю з тими інституціями, з якими ми вже маємо досвід і добрі результати. Якщо говорити про фізику, то це ЦЕРН, МАГАТЕ, Об’єднаний інститут ядерних досліджень, Об’єднаний дослідницький центр Європейської Комісії.
Так само, сподіваюся, продовжуватимемо і посилюватимемо співпрацю з Міжнародним інститутом прикладного системного аналізу в Австрії. Це дуже потужний інститут, який займається глобальними проблемами, зокрема, змінами клімату та їхнім впливом на розвиток суспільства й економіку. Наразі там долучились і до вивчення впливу пандемії COVID-19 на суспільство та розвиток економіки.
Ми дуже ефективно співпрацюємо з такою міжнародною спільнотою, як Євратом (програма Євратома, до речі, була комплементарною до програми «Горизонт 2020»). Він опікується двома напрямами – ядерною фізикою і фізикою плазми. З Євратом маємо дуже добрий контакт, завдяки співпраці з ним наші науковці можуть долучитися до найамбітніших проєктів. Зокрема, це стосується проєкту ITER –міжнародного експериментального термоядерного реактора, який будується в Кадараші у Франції. Він дасть можливість згодом перейти до створення демонстраційного промислового реактора.
Але ми маємо зробити ще дуже багато, щоби посилити нашу присутність у європейській програмі «Горизонт Європа», асоційованим членом Україна поки що, на жаль, не стала. Сподіваюся, це буде зроблено найближчим часом. Це один з магістральних напрямів нашого руху.
Сподіваємося на новий виток співпраці у наших стосунках з колегами зі США. Свого часу США були донорами Українського наукового-технічного центру, який фінансував дуже багато цікавих розробок. Потім США припинили фінансувати цей Центр. Будемо сподіватися, що і тут нам вдасться попрацювати.
Думаю, ми приречені на наукову співпрацю з КНР і маємо там дуже великі перспективи. Наших китайських колег цікавить буквально все – і технології, і фундаментальні науки. До речі, у Цзіліні створено інститут передових досліджень, де наразі активно працюють кілька наших колег. Загалом, є багато наробок», – зазначив академік Анатолій Загородній.