|
Автор статті зазначає: «Сучасні етичні правила наукових досліджень, так само як і правила дорожнього руху, написані кров'ю. Людство пройшло величезний шлях, поки не визначилося з тим, що допустимо робити в процесі пошуку наукової істини, а що ні. На цьому шляху зустрічалися, на жаль, і жахливі нацистські експерименти над в'язнями таборів смерті, і гінекологічні операції без наркозу над чорношкірими рабинями, і навмисне зараження гепатитом розумово відсталих дітей, і багато чого ще. У результаті сформувався сучасний етичний кодекс, що суворо регламентує можливість проведення експериментів на людях і тваринах.На жаль, при всіх досягнення прогресу в плані гуманізму, наукова етика стала поступово перетворюватися у неприборканого бюрократичного монстра, готового зжерти своїх творців. Етичні комітети отримують все більшу владу. Саме вони, найчастіше, вирішують, які дослідження милостиво дозволити, а які навічно забанити. Часто ці рішення приймаються з чисто формальної точки зору, що не враховує ні реальної цінності, ні потенційної небезпеки запропонованих досліджень. Тут починає грати ключову роль те, що базовою мотивацією дій будь-якого бюрократа в світі є зняття з себе будь-якої відповідальності. Якщо виникає дилема дозволити або заборонити, то бюрократ завжди заборонить – це безпечніше для нього особисто. Зрештою, ідеально безпечною є тільки та система, яка взагалі нічого не робить. Саме до цього тяжіє будь-яка бюрократична регуляція. Перегини такої системи етичних комітетів найкраще видно не на актуальних зараз медичних клінічних дослідженнях, а на, здавалося б, нешкідливих і «прикольних» психологічних дослідженнях людської поведінки».
Далі автор описує експеримент 2013 року, коли троє французьких вчених опублікували в міжнародному рецензованому журналі «Психологія музики» ("Psychology of Music") статтю під назвою «Музичні здібності чоловіків і їх привабливість для жінок в реальному житті» ("Men's music ability and attractiveness to women in a real-life courtship context"): «Ідея роботи була досить банальною, але в той же час цікавою: експериментально підтвердити той емпіричний факт, що жінки знаходять музично обдарованих чоловіків більш сексуально привабливими. Цим автори хотіли обґрунтувати думку про те, що музика в людському суспільстві відіграє роль як фактор статевого відбору».
Семен Єсилевський описує результати цього дослідження, можливі похибки в ньому, те, як воно могло б стати у пригоді для соціальних досліджень та те, чому стаття з приводу даного дослідження була відкликана з журналу, а саме дослідження викликало занепокоєння у місцевих університетських комісій з етики.
Наостанок автор підсумовує: «До слова, крім психологічних наукових експериментів такого роду в нашому суспільстві існує безліч різних дивних активностей, які непогано було б оцінити з точки зору етики. Наприклад, телевізійні передачі або ютуб-канали типу "прихована камера", в яких перехожі, що нічого не підозрюють, стають жертвами різних розіграшів. Розіграші можуть бути зовсім не безневинними – страшними, шокуючими, морально травмуючими для певних груп людей. Проте, якихось особливих дозволів на такі передачі та відео ніхто не отримує. Телефонні пранки, фейкові новини, інформаційні махінації в соціальних мережах – навколо нас море потенційно травмуючих дій та інформації. Чи варто на тлі всього цього забороняти невинне дослідження, де симпатичний хлопець з гітарою знайомився зі студентками на вулиці? Питання риторичне. Підсумок всієї цієї історії сумний: ми так і не знаємо чи вважають жінки музикантів більш сексуально привабливими. Ця таємниця світобудови все ще чекає своїх дослідників. Звичайно, за умови, що бюрократи з етичних комітетів милостиво дозволять її вивчати.
Проте, ми точно знаємо, що музичні таланти надзвичайно важливі для сексуального і сімейного життя ... птахів. Для пернатих пісні й танці є не тільки дуже важливим фактором статевого відбору, а й інструментом, так би мовити, організації соціуму. Зовсім скоро у видавництві "Віхола" вийде книга прекрасного орнітолога і популяризатора Наталії Атамась, цілком присвячена сімейному життю птахів: починаючи від флірту й домагань і закінчуючи сімейними цінностями та квартирним питанням. Там буде ціла глава про те як самці птахів на повну експлуатують слабкість самок до музики, не заморочуючись людськими етичними дилемами».
Ознайомитися з повним текстом статті За інформацією ресурсу «Medium»