На Чернігівщині відновлять храм Покрови Богородиці у селі Дігтярівка, який збудував гетьман Іван Мазепа. Про це повідомила Православна церква України. Існують згадки про те, що саме у цьому храмі гетьман Іван Мазепа та король Швеції Карл ХІІ уклали угоду, яка мала забезпечити незалежність українським землям. Чи відповідає це дійсності та чим відома легендарна церква на Чернігівщині?
Храм у Дігтярівці справді має історичну цінність, переконана доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України Ольга Ковалевська: «Храм цікавий тим, що Іван Мазепа давав гроші на його реставрацію. Але за радянських часів храм зруйнували. Лише на початку 2000-х місцева громада разом зі священником взялася за його реставрацію».
Церква у Дігтярівці називається Покровською. Її збудували у 1708-1710 роках, а гетьман Мазепа виділив на будівництво 15 тисяч злотих, розповідає Ольга Ковалевська. Також, за словами історикині, Іван Мазепа, який був відомим меценатом, своїм коштом виготовив для ікони Дігтярівської Божої Матері шати або оклад, який датується кін. 17 - поч. 18 ст. На шатах є герб Мазепи. Вони зберігаються в Музеї історичних коштовностей України на території Києво-Печерської Лаври.
Історичного підтвердження того, що у храмі відбувалася зустріч Івана Мазепи з королем Швеції Карлом ХІІ також немає, наполягає учена: «У церкві не зустрічалися і ніяку угоду там не підписували. Та й чи могла бути там угода? Більшість істориків сходяться на думці, що під час першої зустрічі ніяких домовленостей, які могли б бути зафіксовані письмово, не укладалося».
Зустріч українського гетьмана і шведського короля відбулася восени 1708 року на узвишші поблизу Дігтярівки і хутора Гірки. Зараз приблизно на цьому місці встановили меморіальний знак, який розташований неподалік від церкви.
Докладніша інформація За інформацією інформаційного ресурсу «BBC NEWS Україна»