Учений зазначає: «Різні види птахів повертаються в різний час. Вже повернулись шпаки, жайворонки, чайки. Пізніше прилітають журавлі та лелеки – зазвичай у середині березня. Ще пізніше підуть перепілки, їм потрібно трохи більше травички. Ще пізніше повертаються іволги, вони яскраві, їм потрібне вже листя на деревах».
Науковець розповідає, що кожен вид чи група видів повертається у різний час, це залежить від дальності польотів і від погодних умов. Навіть птахи одного виду не повертаються одномоментно – це триває декілька тижнів. Спершу їх помічають на півдні України: «Не знаю, чи повернулись лелеки, вони летять такими зграйками, хоча можуть бути й ключі. Ключами летять гуси, лебеді, качки, журавлі. Останні ще й характерно курликають. Лелеки повертаються 17 – 19 березня, зазвичай від середини березня, але через кліматичні зміни змінюються і міграційні періоди».
У соцмережах люди поширюють фото птахів, які повертаються з зимівлі. На деяких видно, що великі птахи летять рівненьким правильним ключем, а на деяких більш хаотично, зграйкою. Хтось каже, що повертаються журавлі, хтось, що лелеки. Відрізнити журавлів від лелек високо у небі не так і просто. І в тих, і в тих птахів великі крила, довга шия. Втім є відмінності.
«Не лише журавлі летять ключем. Втім, у них ключ класичний, гостроносий. Без спеціальної оптики відрізнити лелек і журавлів високо в небі досить важко. Качки летять такою лінією, гуси можуть летіти ключем. Журавлі часто курличуть у польоті», – розповідає науковець.
Долають ці птахи тисячі кілометрів. Лелеки можуть зимувати у північній частині Африки, у Середземномор’ї, а можуть летіти й за екватор: «Журавлі зимують у Північній Африці, Західній, Південній Азії, а лелеки можуть летіти й у Південну Африку, аж за екватор, перелітають Сахару. Багато видів птахів зимують у Південній Африці, наприклад плиски, очеретянки, залежно з яких частин Європи чи Азії вони летять. Різні популяції з різних частин Європи, Азії можуть летіти в різні місця. Якісь у західну частину Африки, якісь у східну, південно-східну частину».
У журавлів і лелек чимало інших відмінностей, каже Андрій-Тарас Башта. Лелеки живуть біля людей, а журавлі у глухих болотистих лісах: «Білий лелека – це синантропний вид, він живе поруч з людиною, гніздиться у населених пунктах, або поруч, на дахах, стовпах. Журавлі – це скритні птахи, вони переважно на болотах гніздяться. Гніздо на землі, але важкодоступне – така купа з трави, вища над водою. Гнізда, що я їх знаходив, то до них треба було йти у високих чоботах, по груди», – каже він.
Їдять лелеки і журавлі схожу їжу, але журавлі віддають перевагу рослиній їжі, а лелеки полюбляють тваринну: жаб, ящірок, пташенят, зайченят.
«Журавлів найбільше є на Поліссі. На Львівщині гніздяться поблизу Буська у лісах, також на болотах на Дністрі їх бачили, але гніздування не доведене. У Радехівському районі є гніздування», – говорить науковець.
Журавель – червонокнижний птах, він більш залежний від середовища: «Лелека не зважає на людей, а журавель лякливий птах, обережний, він шукає болото у глухих місцях. Осушення, масштабні, освоєння таких земель призводять до зменшення кількості цих птахів», – додає Андрій- Тарас Башта.
Деякі види птахів здійснюють перельоти вдень, це переважно ластівки, жайворонки, зяблики, синиці, денні хижі птахи, лелеки. А деякі летять лише вночі – це кропив'янки, очеретянки, вільшанки, мухоловки. Є й такі, які летять і вдень, і вночі – гуси, качки, журавлі, кулики, дрозди. Під час таких тривалих перельотів вони орієнтуються за сонцем, також птахи відчувають магнітне поле Землі. Також фахівці стверджують, що птахи використовують і візуальну інформацію, вони запам'ятовують долини річок, гори, узбережжя водойм.
За інформацією платформи «Твоє місто»