Ожиріння та цукровий діабет 2-го типу в сучасному світі стрімко набирає масштаби «неінфекційної пандемії». За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, у багатьох країнах світу за останні 10 років захворюваність на ожиріння збільшилася в середньому вдвічі і нині зайву вагу мають 39% людей в світі. Паралельно зі збільшенням кількості людей з надлишковою вагою, за останні роки значно збільшився рівень захворюваності на діабет 2-го типу, який вважається одним з наслідків ожиріння.
У лікуванні «неінфекційної пандемії» ХХІ ст. багаточисельні мета-аналізи довели значні переваги баріатричної/метаболічної хірургії над консервативними методами лікування.
Проведені протягом останніх місяців дослідження показують і те, що у пацієнтів, які отримали хірургічне лікування цукрового діабету та метаболічного синдрому в анамнезі, і вже мають результати у вигляді зниження маси тіла та корекції рівня глікемії, є значно легшим перебіг захворювання на COVID-19.
Найбільш розповсюдженою метаболічною операцією для пацієнтів із цукровим діабетом 2-го типу та ожирінням є рукавна резекція шлунку. Все більше поширення дана операція набуває і в Україні.
Перша в Україні однопортова рукавна резекція шлунку була виконана в Центрі інноваційних медичних технологій НАН України в березні 2019 року. Зараз ця ексклюзивна в нашій країні операція включена вже до арсеналу повсякденних методик Відділу малоінвазивної хірургії на чолі з директором Центру – доктором медичних наук Іваном Тодуровим.
За своїми позитивними результатами малоінвазивна лапароскопічна хірургія не лише не поступається відкритій хірургії, а й значно випереджає її. Кожен розріз живота несе потенційні ризики пов’язані із виникненням кровотечі, інфекційними ускладненнями з боку троакарних ран, кишковою непрохідністю на тлі розвитку злукового процесу черевної порожнини, ятрогенним пошкодженням внутрішніх органів тощо. Саме тому логічним розвитком лапароскопічних технологій є зменшення кількості необхідних проколів для виконання оперативного втручання, що в кінцевому результаті призвело до виникнення однопортового доступу – операцій через один прокол.
Зменшення післяопераційного болю та ускладнень зі сторони рани, зменшення утворення спайок в черевній порожнині, скорочення термінів перебування у стаціонарі із зменшенням витрат на медичну допомогу, швидке відновлення працездатності та косметичний ефект – беззаперечні переваги однопортової лапароскопічної хірургії.
У подальшому співробітники відділу планують продовжувати розробку, імплементацію та оптимізацію інноваційних методів хірургічного лікування в Центрі.
За інформацією Центру інноваційних медичних технологій НАН України