Президія Національної академії наук України, Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України та Інститут електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 22 березня цього року на 91 році пішов із життя видатний учений в галузі зварювання та зварювальних технологій, протягом 35 років беззмінний заступник директора з наукової роботи Інституту, Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державних премій УРСР і СРСР в галузі науки і техніки, премії НАН України ім. Є.О. Патона, нагороджений орденами Князя Ярослава Мудрого ІІІ, IV і V ступенів, «За заслуги» ІІІ ступеня та численними радянськими нагородами, перший президент Українського товариства зварників, член товариства зварників США та Англії, завідувач відділу Інституту доктор технічних наук, професор, академік НАН України Сергій Іванович Кучук-Яценко.
С.І. Кучук-Яценко народився 2 серпня 1930 р. у місті Житомирі в сім’ї службовця. З 1953 р., після закінчення Київського політехнічного інституту, почав працювати в Інститут електрозварювання ім. Є.О. Патона АН УРСР, де пройшов шлях від молодого спеціаліста до завідувача одного з провідних відділів, першого заступника директора Інституту з наукової роботи.
Наукова діяльність С.І. Кучука-Яценка була присвячена дослідженням фізико-металургійних процесів при зварюванні різноманітних матеріалів у твердій фазі та характеризувалась комплексним підходом до вирішення поставлених задач. Його творчий підхід до вирішення наукових завдань, вміння зібрати колектив виконавців завжди відрізняв стиль його роботи. Разом з проведенням фундаментальних досліджень фізико-металургійних особливостей формування з'єднань у твердій фазі, Сергій Іванович виконав великий обсяг досліджень процесів нагрівання при високих концентраціях енергії, проводив пошук нових способів керування процесами зварювання тиском. Визначені ним закономірності теплофізичних і деформаційних процесів, що відбуваються при контактному стиковому зварюванні деталей із різноманітних матеріалів, дозволили поглибити існуючі уявлення про природу формування з'єднань у твердій фазі.
Практичним результатом його фундаментальних досліджень були розробки нових способів контактного зварювання безперервним, імпульсним, пульсуючим оплавленням, які запатентовано в провідних країнах світу. На їх основі С.І. Кучуком-Яценком спільно з колективом було розроблено оригінальні технології зварювання різноманітних виробів, системи автоматичного і, в останні роки, комп’ютеризованого керування та нові покоління сучасного зварювального устаткування, що не мають аналогів в світовій практиці. Ці переваги найбільш значимі при зварюванні деталей великого перерізу складної конфігурації. В останні роки він проводив дослідження контактного зварювання опором деталей із важкозварюваних сплавів, композиційних матеріалів з використанням активуючих покриттів та спеціальних прошарків, що мають композиційну структуру, у тому числі із багатошарових наноструктурованих матеріалів.
Більш ніж п’ятдесят років С.І. Кучук-Яценко займався роботами по зварюванню залізничних рейок, що значною мірою сприяло переведенню залізниць на безстикові колії. Він заснував нові покоління зварювальних машин, що дозволили зварювати рейки нескінченної довжини при ремонті безстикових колій з одночасною стабілізацію їх напруженого стану. Розробки, виконані ним і його послідовниками, успішно застосовуються на машинобудівних заводах при виготовленні різних заготовок, валів тощо. Під керівництвом Сергія Івановича і за його безпосередньої участі було розроблено технологію зварювання тиском надпотужних трубопроводів із труб діаметром до 1420 мм з товщиною стінки до 30 мм, створені промислові зразки устаткування для реалізації цієї технології в умовах зварювання морських трубопроводів.
Велику увагу він приділяв підготовці молодих фахівців, висококваліфікованих кадрів для науки. Серед його учнів 5 докторів та 17 кандидатів наук.
В доробку Сергія Івановича понад 700 наукових праць, у тому числі 10 монографій, 360 авторських свідоцтв. Ним було отримано більш 300 українських і закордонних патентів, багато з яких придбано закордонними фірмами за ліцензійними угодами.
С.І. Кучук-Яценко назавжди залишиться прикладом відданості науці, творчої цілеспрямованості, великої працездатності та служіння на благо Батьківщини.
Наукова громадськість, колеги, учні та друзі щиро сумують за Сергієм Івановичем і висловлюють глибокі співчуття його рідним і близьким.
Прощання з Сергієм Івановичем відбудеться 25 березня з 12.30 до 13:00 у головному корпусі Інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України (вул. К. Малевича, 11).