Президія Національної академії наук України, Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України та Інститут проблем матеріалознавства ім. І.М.Францевича НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 9 квітня цього року на 83 році пішов із життя відомий учений в галузі фізичного матеріалознавства та структурного аналізу матеріалів, головний науковий співробітник Інституту, лауреат премії СРСР в галузі науки і техніки, премій НАН України ім. Г.В.Курдюмова та І.М.Францевича, доктор фізико-математичних наук, професор, член-кореспондент НАН України Олександр Вячеславович Курдюмов.
О.В.Курдюмов народився 19 жовтня 1938 р. у Ленінграді. Після закінчення в 1961 році Київського політехнічного інституту почав працювати в Інституті проблем матеріалознавства НАН України, від 1990 р.- завідувачем одного з провідних відділів цього інституту.
О.В.Курдюмов відомий своїми дослідженнями та розробками в галузі керамічних і надтвердих матеріалів, розвитком фізичних принципів синтезу нанокристалічних надтвердих фаз при високих тисках і температурах.
Важливим досягненням О.В. Курдюмова стало відкриття мартенситних перетворень шаруватих структур вуглецю і нітриду бору, з’ясування кристалографічних механізмів цих перетворень та їхніх стуктурно-кінетичних особливостей.
Велику увагу Олександр Вячеславович приділяв розробленню та удосконаленню дифракційних методів аналізу високодефектних нанокристалічних структур та слабопоглинаючих об’єктів, якими є всі структурні форми вуглецю і нітриду бору. Використання цих методів дозволило йому вперше виявити важливі особливості тонкої структури вюрцитоподібних фаз, а також одновимірну розупорядкованість структури.
Роботи О.В. Курдюмова із співробітниками з дослідження особливостей структуроутворення нанокристалічних матеріалів при спіканні дозволили отримати однин з найкращих інструментальних матеріалів нового покоління – гексаніт-Р.
Однією з провідних тем наукових досліджень О.В. Курдюмова було використання енергії вибуху для синтезу нових матеріалів. Під його керівництвом було створено принципово новий метод ударно-хвильового синтезу фаз високого тиску, який дозволяє реалізувати будь-яку область на фазовій діаграмі речовини, а потім завдяки різкому охолодженню зберегти фазу високого тиску, яка утворилася. За допомогою цього методу вперше у світі було отримано в динамічних умовах такі надтверді фази, як кубічний нітрид бору, алмазоподібні фази в системі бор-вуглець-азот з виходом до 70%, тоді як раніше вихід цих фаз в умовах ударно-хвильового синтезу не перевищував кількох відсотків.
Велику увагу О.В.Курдюмов приділяв підготовці молодих фахівців, висококваліфікованих кадрів для науки. Серед його учнів 2 доктори та 5 кандидатів наук.
В доробку Олександра Вячеславовича понад 260 наукових праць, у тому числі 8 монографій, 28 авторських свідоцтв.
Олександр Вячеславович Курдюмов назавжди залишиться прикладом відданості науці, творчої цілеспрямованості, великої працездатності та служіння на благо Батьківщини.
Наукова громадськість, колеги, учні та друзі щиро сумують за Олександром Вячеславовичем і висловлюють глибокі співчуття його рідним і близьким.