Президія Національної академії наук України, Відділення наук про Землю НАН України та Інститут геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П. Семененка НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 17 квітня цього року на 77 році пішов із життя відомий учений в галузі нанофізики мінералів, біомінералогії, наномінералогії, завідувач відділу фізики мінеральних структур та біомінералогії, доктор фізико-математичних наук, професор, член-кореспондент НАН України Олександр Борисович Брик.
О.Б. Брик народився 28 квітня 1943 р. у м. Кизил-кум, Казахстан. Після закінчення з відзнакою в 1967 році Київського політехнічного інституту почав працювати в Інституті надтвердих матеріалів, а з 1974 р. – в Інституті геохімії та фізики мінералів АН УРСР.
Велику увагу Олександр Борисович приділяв вивченню природи магнітних явищ у мінералах із застосуванням методів радіоспектроскопії та магнітометрії. Важливим досягненням О.Б. Брика стало відкриття нового магнітоелектричного явища, пов’язаного із впливом зовнішніх електричних полів на намагніченість парамагнітних кристалів. Це явище було зареєстровано як наукове відкриття.
Під керівництвом О.Б. Брика було розроблено нові методики пошуку розсіяних наномінералів, які містяться у гірських породах та інших об’єктах, що базуються на мультирезонансному поглинанні мікрохвиль сантиметрового діапазону, що може бути зафіксовано феромагнітним резонансом, а також на особливостях зміни зарядового стану домішок у наночастинках під впливом нагрівання та опромінення. Це стало науковою базою для розроблення нових підходів до вирішення прикладних задач мінералогії, екології, матеріалознавства та медицини.
Роботи О.Б. Брика із співробітниками з дослідження за допомогою електронного парамагнітного резонансу особливих властивостей кварцу дали можливість оцінювати якість родовищ кварцу як сировини для виготовлення п’єзорезонаторів високої добротності.
Одними із провідних напрямів наукових досліджень О.Б. Брика була пошукова та технологічна мінералогія – тобто розроблення способів пошуку та оконтурювання родовищ корисних копалин шляхом визначення за допомогою методів радіоспектроскопії реальної структури мінералів, зокрема родовищ золота та урану.
О.Б. Брик розробляв нові способи перетворення структури та магнітних властивостей оксидів і гідроксидів заліза у зв’язку з виробництвом залізорудних концентратів, способи розділення (сепарації) рудної та нерудної компонент залізорудної сировини, що базуються на нових ідеях та принципах.
Вченим було розроблено нову концепцію про високомінералізовані біогенні тканини як мінерально-органічні наноасоційовані системи, яка показала, що мінеральна компонента цих тканин містить домішкові мінеральні нанофази, кількість яких мала, але вони відіграють важливу роль у захворюваннях кісток і зубів.
Велику увагу О.Б. Брик приділяв підготовці молодих фахівців, висококваліфікованих кадрів для науки. Серед його учнів – 2 доктори та 6 кандидатів наук.
У доробку Олександра Борисовича понад 450 наукових праць, у тому числі 2 монографії, понад 30 патентів та авторських свідоцтв.
Олександр Борисович Брик назавжди залишиться прикладом відданості науці, творчої цілеспрямованості, великої працездатності та служіння на благо України.