16 квітня 2021 року відбулася презентація результатів дослідження "Мігранти з неврегульованим статусом в Україні", виконаного творчим колективом у складі фахівців сектору міграційних досліджень Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України: завідувача сектору Олексія Позняка, старшого наукового співробітника Ірини Майданік, а також головного наукового співробітника Національного інституту стратегічних досліджень, а за сумісництвом головного наукового співробітника ІДСД ім. М.В. Птухи НАН України Олени Малиновської та доцента Хмельницького національного університету Олени Овчиннікової.
Дослідження було проведене на запит Державної міграційної служби України в рамках проєкту «Підтримка управління міграцією і притулком в Україні» (IMMIS), реалізованого Міжнародною організацією з міграції (МОМ) за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Науковці використали кілька методів дослідження й послуговувалися даними державних органів влади та результатами опитувань держслужбовців, лідерів громад мігрантів, представників неурядових та міжнародних організацій. Також було безпосередньо опитано 84 мігранти, які є вихідцями з 29 країн та територій Азії, Африки, а також пострадянського простору. Через соціальні мережі було додатково опитано 93 особи з 32 країн світу.
Здійснені розрахунки дали змогу дійти висновку, що чисельність мігрантів із неврегульованим статусом, які перебували в Україні на кінець 2019 року, могла становити від 37,7 до 60,9 тис.
Дослідження виявило низку тенденцій. Так, в Україну мігрують переважно вимушено, внаслідок військових конфліктів, загрози переслідувань, масових порушень прав людини. Фактори притягання були для респондентів опитування набагато менш значущими при виборі України як країни призначення, ніж фактори виштовхування. Зокрема, в умовах низьких заробітних плат та складних процедур працевлаштування іноземців Україна є мало привабливою для трудових мігрантів з-за кордону. Значна частина мігрантів розглядає Україну не як країну призначення, а як транзитну територію, що обумовлено її географічним розташуванням на шляху до ЄС, де вони вимушені зупинитись через непередбачені обставини.
Більшість мігрантів із неврегульованим статусом в’їхали в Україну цілком законно як туристи або з метою навчання, проте згодом втратили підстави для перебування на її території. Без належних документів вони можуть перебувати в Україні від кількох тижнів до шести років. Не маючи законних підстав для перебування в країні, мігранти не можуть офіційно працевлаштуватися й належно забезпечувати свої основні життєві потреби. При цьому більшість мігрантів навіть не знають, як правильно подати документи, як отримати посвідку на проживання, дозвіл на тимчасове перебування тощо. Водночас, згідно опитуванню, майже половина іноземців із неврегульованим статусом хотіли б його врегулювати й залишитися в Україні.
Докладно про основні результати дослідження дізнавайтеся з “Аналітичного резюме”. Джерело: Інститут демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України