7 травня 2021 року на сайті інтернет-видання «LB.ua» було опубліковано статтю наукової співробітниці Інституту економіки та прогнозування НАН України кандидатки економічних наук Ганни Яценко “Вплив пандемії COVID-19 на інвестиції в науку, технології та інновації: глобальні тенденції та ситуація в Україні”.
На думку вченої, очевидним є те, що пандемія змістила акценти та пріоритети більшості країн світу в бік підтримки наукових досліджень, розвитку інновацій та впровадження нових або вдосконалених технологій. У результаті цього вже сьогодні спостерігається прискорення цифровізації та роботизації бізнесу.
Чи вплинула пандемія на ставлення до науки та інноваційної діяльності в Україні? Щоб відповісти на це запитання Ганна Яценко аналізує статистику в «доковідний» і «ковідний» періоди і робить висновок: “Отже, аналіз статистичних даних свідчить, що до пандемії науці та інноваціям в Україні відводилась доволі другорядна роль. Чи відбулись зміни в період пандемії? Наявна на сьогодні офіційна статистика свідчить, що у січні-грудні 2020 року капітальні інвестиції у сферу наукових досліджень та розробок скоротились у річному вимірі на 41%, кластерний рух в Україні залишається стихійним, єдиної організації – репрезентанта кластерів України немає, так само як немає і кластерних державних програм. Очевидно, пандемія COVID-19 не сприяла зміщенню акцентів економічної політики України у бік інновацій”.
Втім, на переконання науковиці, для успішного виходу України із поточної кризи та для забезпечення сталого розвитку, Уряду України, регіональним органам влади варто більше уваги приділяти питанню фінансування науки, створенню сприятливого середовища для успішного розвитку стартапів та інновацій. Крім цього, як наголошує Ганна Яценко, активізація інноваційної діяльності українського бізнесу сприятиме скороченню технологічного розриву між Україною та розвинутими країнами і дозволить економіці нашої країни вже в 2030-х роках увійти у висхідну фазу шостого глобального економічного циклу.
Деталі дізнавайтеся з
ПОВНОЇ ВЕРСІЇ СТАТТІ. За інформацією Відділення економіки НАН України