Виставка має на меті реактуалізувати події травня 1861 року, з погляду сьогодення осмислити акт перепоховання Тараса Шевченка в Україні. Надані відділом рукописів Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН України оригінали малюнків Г. Честахівського наближують ці події до сучасного глядача, адже художник зображує проводи поета піднесено та урочисто, про що також свідчить текстово-анотаційний матеріал.
Окремі розділи експозиції («50-ті роковини», «100-річчя від дня смерті поета» та «150-річчя пам’яті Шевченка») нагадують про щорічне відзначення дати перепоховання Тараса Шевченка як один з важливих днів для українців. Суть цих святкувань – в долученні творчого спадку Тараса Шевченка до дискурсу сучасників, адже на таких урочистостях 160 років лунали промови, проповіді, наукові доповіді національної еліти, до цих подій видавались книги. Феномен Шевченка осмислювався також і найвизначнішими митцями України, зокрема шістдесятниками. Та й саме свято повернення поета після смерті на Батьківщину став символом зв’язку людини і рідної землі, особливо привабливим для українських емігрантів, яких деспотична Російська імперія позбавляла права жити і вмирати в Україні. Тому відкриття пам’ятників Шевченкові в Вінніпегу, Вашингтоні зібрало сотні тисяч українських емігрантів, які їхали з усіх куточків американського континенту на ці урочистості. Про це йдеться в окремому підрозділі виставки.
Саме свято перепоховання було започатковане шістдесятниками. Молодь збиралась неформально в цей день біля пам’ятника Шевченкові в Києві, за що її переслідували каральні органи СРСР. 1962 р. І. Драч видав збірку «Соняшник», в якій було вміщено поему «Смерть Шевченка», С. Караффа-Корбут проілюструвала «Кобзар» 1967 р. – ці експоновані книги відбивають творчу атмосферу 1960-х років.
Завершується виставка оригіналами творів Тараса Шевченка з колекції повернених раритетів та книгою «Повернені раритети» в упорядкуванні заступника директора з наукової та видавничої діяльності, завідувача відділу рукописних фондів і текстології Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України кандидата філологічних наук Сергія Гальченка та старшої наукової співробітниці відділу рукописних фондів та текстології, хранительки фондів Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України кандидата філологічних наук Наталії Лисенко.
Докладніша інформація За інформацією Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН України