31 травня 2021 року Президент Національної академії наук України академік Анатолій Загородній взяв участь у Всеукраїнському форумі “Україна 30. Освіта і наука”. Захід відкрив Президент України Володимир Зеленський. “Країна, яка прагне бути конкурентоспроможною в сучасному світі, має визнавати освіту і науку своїми дійсно стратегічними, пріоритетними сферами (…) Ми маємо боротися за українських вчених, забезпечувати науково-технічну базу для досліджень, повинні активно впроваджувати їх відкриття та інновації в реальне життя, сприяти їх участі у міжнародних проектах і зміцненню їх авторитету у світі”, – зазначив Глава держави.
Учасниками дискусії, присвяченої загальним тенденціям розвитку освіти і науки, стали Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет, Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко, Віцепрем’єр-міністр України-Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров, Голова Держспецзв’язку України Юрій Щиголь, Перший заступник Голови Верховної Ради України Руслан Стефанчук, Президент Київської школи економіки, радник Керівника Офісу Президента України Тимофій Милованов, представники Офісу Президента України, Уряду, Верховної Ради України, Національної академії наук України, ректори університетів, молоді вчені, інноватори, представники освітянського та експертного середовища, громадські діячі, представники реального сектору економіки.
Президент НАН України академік Анатолій Загородній під час дискусійної сесії «Українська освіта і наука в світовому вимірі» розповів про проривні досягнення світової науки та вагомі здобутки українських науковців.
“Світова наука бурхливо розвивається. Суспільство вкладає величезні кошти в її розвиток, і наука віддячує людству новими знаннями про природу й суспільство. Особливої ваги набувають фундаментальні дослідження”, – зазначив він. До проривних результатів у світовій науці Анатолій Загородній відніс відкриття Бозону Хіггса, редагування ДНК з метою запобігання генетичних хвороб, відкриття гравітаційних хвиль, поступ у розвитку штучного інтелекту, відкриття нових екзопланет, здійснення посадки на комету Чурюмова-Герасименка та Марс.
“Попри всі труднощі нашого сьогодення з цілого ряду наукових напрямів Україна посідає дуже гідне місце серед провідних країн світу, а у деяких – навіть є лідером”, – наголосив Президент НАН України.
Як приклад, він навів успіхи українських науковців, які беруть участь у створенні та здійсненні експериментів на Великому адронному колайдері. Завдяки цьому співробітництву вчені з України стали співавторами ряду видатних ЦЕРНівських відкриттів. Зокрема, нещодавнє відкриття нової елементарної частинки оддерона відбулося за участі українських фізиків. Як розповів Анатолій Загородній, українці також здійснили вагомий внесок у реалізацію міжнародного проекту “ІТЕР” з побудови термоядерного реактора.
|
Президент НАН України наголосив, що Україна володіє унікальними науковими здобутками. До їхнього числа належить найбільший у світі радіотелескоп УТР-2, аналогів якому не існує. Саме завдяки цьому радіотелескопу зроблено багато фундаментальних відкриттів. Ще одна унікальна установка, яка є в Україні, це ядерна підкритична установка “Джерело нейтронів”, на якій будуть здійснюватися контрольовані ланцюгові ядерні реакції, досліджуватися трансмутації, тобто перетворення радіоактивних елементів у стабільні, виробництво радіофармпрепаратів.
|
Анатолій Загородній навів низку й інших прикладів, які доводять, що вчені Академії продовжують активний науковий пошук та отримують чимало нових результатів дійсно високого, світового рівня. До них можна віднести розробку магнетокардіографічного сканера на основі SQID сенсорів, створеного у тісній співпраці українських і британських учених. У НАН України також розроблено нові акумулятори на основі нанокомпозитів та суперконденсатори надвисокої потужності, що їх закуповують і використовують відомі міжнародні компанії.
Як розповів Президент НАН України, гордістю нашої держави є й високоінтенсивні сорти пшениці селекції вчених-генетиків Академії. Ці сорти забезпечують максимальні врожаї. Крім цього, науковці вже створили нові “кольорові” сорти зерна, біологічна цінність яких набагато вища, ніж звичайних.
Анатолій Загородній також наголосив, що НАН України не стоїть осторонь проблем, пов’язаних із коронавірусною хворобою, і постійно працює над їх розв'язанням.
Очільник Академії підтримав ініціативу Президента України щодо створення Президентського університету, концепцію якого було презентовано під час Форуму, та від імені НАН України висловив готовність надати підтримку у формуванні тематики науково-дослідних робіт, забезпеченні науковим обладнанням та наповненості колективів кафедр майбутнього університету висококваліфікованими науковими кадрами.
* * *
Всеукраїнський форум “Україна 30. Освіта і наука” триватиме з 31 травня по 2 червня в Києві. Протягом цих днів учасники заходу зможуть взяти участь у дискусіях з наступних питань:
- загальносвітові тренди розвитку освіти і науки;
- місце української освіти і науки у світовому вимірі;
- інновації в освіті і науці;
- створення умов для отримання освіти в галузі новітніх технологій;
- цифровізація освіти і науки;
- розвиток науки та дослідницької роботи у вищих навчальних закладах;
- державна підтримка та заохочення молодих учених.
Відеозапис першого дня Форуму можна переглянути за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=1U5J-iUIiIk Висловлюємо вдячність організаторам Форуму за люб’язно надані офіційні фото із заходу.