|
Попри всі фінансові труднощі та негаразди сьогодення сучасна українська наука, і передусім фізика, має результати світового рівня за багатьма напрямами, в тому числі з ядерної фізики та фізики високих енергій. Створення першої і єдиної на Закарпатті академічної установи – Інституту електронної фізики НАН України – було результатом втілення плану організації центрів академічної науки в західних областях України, забезпечення високого рівня досліджень та налагодження транскордонного наукового співробітництва з вченими сусідніх держав. З самого початку перед науковцями ставилося завдання, яке полягало у розвитку експериментальних досліджень у галузі фізики поділу атомного ядра та теоретичної фізики високих енергій. Наявний науковий доробок, інтелектуальний і кадровий потенціал, традиції, сформовані за весь період діяльності окремих академічних установ: відділу фотоядерних процесів Інституту фізики АН УРСР (вересень 1969 р.) та відділу теорії адронів Інституту теоретичної фізики АН УРСР (січень 1970 р.) – стали золотим фондом академічної науки на Закарпатті.
Для участі в ювілейній конференції «50 років академічної науки на Закарпатті» надіслано понад 33 заявки від 73 співавторів з наукових установ та вищих навчальних закладів Києва, Харкова, Ужгорода, Мукачева, Берегова, а також з Праги (Чехія), Дебрецена і Будапешта (Угорщина), Дармштата (Німеччина), Міжнародного центру «Об'єднаний інститут ядерних досліджень» (Дубна, Росія). Безпосередньо виступили з доповідями колеги з України, Угорщини, Чехії та Німеччини.
У доповідях викладена історія створення академічних установ фізичного профілю на Закарпатті. Особливу увагу приділено становленню і розвитку наукових досліджень у перших академічних наукових підрозділах. Висвітлено передумови відкриття і діяльність першої на Закарпатті академічної установи – Інституту електронної фізики НАН України. Відзначена визначальна роль професорів Ю.М. Ломсадзе, В.О. Шкоди-Ульянова, Д.В. Чепура, очільників кафедр теоретичної фізики, ядерної фізики та фізики напівпровідників, які разом зі студентами старших курсів і аспірантами розпочали фундаментальні дослідження з актуальних проблем теоретичної фізики, ядерної фізики і фізики твердого тіла.
Представлено структуру, науково-дослідну роботу та найважливіші здобутки відділів фотоядерних процесів і теорії адронів та теорії елементарних взаємодій, які були першопрохідцями й започаткували створення і розвиток академічної науки на Закарпатті. Подано біографічні дані вчених, які працювали раніше та працюють на даний час в Інституті, висвітлено хроніку найбільш значних подій.
У підготовці та проведенні конференції велику підтримку надали як Національна академія наук України, так і представники органів державної влади та бізнесу, які добре розуміють необхідність розвитку сучасної національної науки, освіти, культури, самосвідомості в суперечливих та складних умовах європейської інтеграції.
Видано збірник Матеріалів конференції, в якому наведено матеріали про розвиток експериментальних досліджень у галузі фізики поділу атомного ядра та теоретичної фізики високих енергій, про інтелектуальний і кадровий потенціал, традиції, сформовані за весь період діяльності.
За інформацією Інституту електронної фізики НАН України