![](https://files.nas.gov.ua/PublicMessages/ContentPhoto/0/2021/06/_w/210615105018899-9542_jpeg.jpg) |
Учена зазначає: «Нині людство переживає не найкращий період. Згідно з прогнозами United nations Development programme (05.2020), через пандемію COVID-19 уперше за останні 30 років розпочалася деградація глобального людського потенціалу — сукупного показника здоров'я, освіти і доходу. Вагому роль у цьому зіграли, крім коронавірусу, й неінфекційні захворювання (НІЗ), найважливіші з-поміж яких — серцево-судинні. З останніми ситуація стала тривожною ще до пандемії COVID-19 (незважаючи на досягнутий у першому десятилітті XXI ст. прогрес, із 2010 року спостерігалося зниження його темпів одночасно з уповільненням зниження передчасної смертності). Коронавірус, звісно ж, ускладнив становище: визнається, що сьогодні панує не просто пандемія COVID-19, а синдемія, тобто одночасне поширення інфекційної патології та неінфекційних захворювань. Так, в Україні за 2020 рік, за даними Держстату, померло на 35 721 особу більше, ніж у 2019 р., і лише 20,7 тисячі з них — від COVID-19. Можна припустити, що частина «надлишкових» смертей (переважно від серцево-судинних хвороб) детермінована пандемією. Справді, у 2019 р. від хвороб системи кровообігу померло 389 348 українців. У 2020-му було зареєстровано 408 721 смерть, тобто на 19 374 більше. І це попри те, що кількість населення зменшилася на понад 300 тисяч…».
Наталія Рингач прокоментувала дані Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо взаємозв'язку COVID-19 і НІЗ, перелічила групи населення, які є найбільш вразливими та узагальнила поради лікарів, які допоможуть уникнути негараздів з серцем. Серед порад - боротьба з гіподинамією, «радість серця», протидія інфодемії.
Наостанок вчена підсумувала: «Очільники держав, управлінці різного рівня і в різних сферах, а також громадськість мають забезпечити центральне місце охорони громадського здоров'я під час розробки й реалізації політики, розуміючи, що серцево-судинні захворювання (та інші НІЗ), як і COVID-19, призводять до величезних економічних витрат, яких можна уникнути. Ваше серце подякує, якщо ви будете вести активний, здоровий спосіб життя, протистояти стресові та надмірному валу інформації, не братимете на віру жодного твердження, а будете аналізувати, визначати, «правда чи ні», і свідомо обмежувати хвилю небезпечних для здоров’я фейків».
Ознайомитися з повним текстом статті За інформацією громадсько-політичного тижневика «Дзеркало тижня»