Перехід до енергетики, базованої на зниженому споживанні традиційних видів енергоносіїв та виробництві «чистої» енергії (тобто з джерел, що не містять шкідливих для змін клімату викидів), є завданням, яке потребує складних комплексних рішень. Для прийняття таких рішень політики мають дослуховуватися до науково обґрунтованих рекомендацій учених. Саме тому консультативно-дорадчі органи проводять попередні дослідження та широкі обговорення з важливих для суспільства питань. Європейська федерація академій природничих та гуманітарних наук (ALLEA) повідомляє про оприлюднення у відкритому доступі звіту Наукової консультаційної ради європейських академій для консультації з питань політики (Science Advice for Policy by European Academies, SAPEA) «Системний підхід щодо переходу до сучасних методів отримання енергії в Європі».
|
SAPEA об’єднує науковий потенціал і знання з природничих, прикладних, соціальних та гуманітарних наук понад сотні академій, академій молодих учених та інших наукових товариств із понад 40 країн Європи. SAPEA є частиною Механізму наукових консультацій (Scientific Advice Mechanism) Європейської Комісії. Разом із Групою головних наукових радників (Chief Scientific Advisors) SAPEA надає незалежні наукові консультації європейським політичним структурам для забезпечення обґрунтування прийняття рішень.
Існує багато можливих шляхів для досягнення вуглецево нейтрального майбутнього до 2050 року, їх реалізація можлива, але потребує невідкладних заходів. Таким є висновок групи провідних учених, які за дорученням Європейської Комісії опрацювали можливості полегшення переходу до сучасних методів отримання енергії в Європі.
29 червня 2021 року SAPEA опублікувала два основні документи щодо системного підходу до енергетичного переходу в Європі:
• звіт-огляд від SAPEA, який представляє останні наукові докази та низку варіантів політики, базованих на фактичних даних;
• наукові висновки Групи головних наукових радників на основі звіту SAPEA, що надає ключові рекомендації щодо можливостей майбутньої політики у зазначеному напрямі.
У цих документах експерти підкреслюють, що енергетичний перехід – це не суто технічний виклик. Аби перехід став реальністю, потрібно вирішити величезну системну проблему, координуючи незліченні індивідуальні добровільні рішення щодо інвестицій, споживання та поведінки по всій Європі.
Це означає трансформацію всієї європейської енергетичної системи, яка торкнеться кожної частини нашого суспільства і потребуватиме величезних інвестицій під час переходу. Це слід зробити у соціально справедливий спосіб. І нам уже тепер необхідно прискорити просування, якщо ми хочемо досягти цілей ЄС щодо нульового рівня викидів до 2050 року.
За інформацією СЗП НОВ Президії НАН України