Учена зазначила: «В розпалі літо, а за таких високих температур тварини, зокрема змії, дуже активні. Все частіше до медиків та зоологів звертаються із запитанням: «Я побачив змію, що робити?». В Україні лише три отруйних види змій: гадюка звичайна, гадюка Нікольського (інколи розглядається, як підвид звичайної, рідкісна та занесена до Червоної книги України) та гадюка степова (зустрічається в південних областях).
Змії, з якими найчастіше зустрічаються мешканці України, – це вужі звичайні та вужі водяні (останні не мають помаранчевих «вушок», а «шаховий» візерунок на тілі часто плутають з візерунком гадюки). Також можна зустріти мідянку (червонокнижний вид), веретільницю (безногу ящірку), на півдні трапляються полози. Всі ці види ніякої загрози для людини не несуть.
Необхідно не чіпати, не бити, не хапатися за лопату, а спокійно постояти чи без різких рухів тихо відійти, надаючи можливість змії уповзти.
Загалом, неотруйні змії, які зустрічаються в Україні, «стрункі» (їхня товщина рівномірно змінюється від голови до кінчика хвоста). У гадюки ж тіло може бути товстішим, перехід від тулуба до хвоста зазвичай різкий, а хвіст непропорційно тонкий, а голова більш трикутної форми. На сонці гадюка здається оксамитовою, внаслідок того, що на кожній лусці є невеликий гребінець, а вужі виблискують, оскільки їхня луска – гладенька.
За допомогою фотоапарату, наприклад, можна роздивитися око: у гадюки зіниця ока – вертикальна, тоді як у всіх інших наших неотруйних змій вона кругла. В інших країнах, з іншими видами, це не працює!
При укусі гадюки залишається дві досить глибокі дірочки від отруйних зубів. Якщо кусає не отруйна змія – сліди зубів повторюють їхнє розташування на щелепі, але ранки не глибокі.
Що робити (і чого НЕ робити) у випадку укусу:
- Не відсмоктувати отруту. Можна занести інфекцію, або допомога знадобиться і другій людині, якщо у неї є ранки в ротовій порожнині;
- Випити антигістамінний препарат. Кількість – тільки за інструкцією (не треба випивати одразу пів пачки!). Майже всі відомі проблеми і летальні випадки після укусу гадюки пов'язані з алергічними реакціями у потерпілих. Йдете в ліс – візьміть з собою воду та протиалергічні препарати, які вам підходять;
- Не накладати джгут. Він локалізує отруту в невеличкій ділянці, внаслідок чого починається некроз тканин, а далі – гангрена та ампутація ураженої кінцівки;
- Зафіксувати кінцівку. Найчастіше страждають руки/ноги, тому використайте пов’язку або шину, попередньо зніміть чи розріжте з кінцівки одяг, оскільки вона буде швидко набрякати;
- Багато пити;
- Не вживати алкоголь. Він розширює судини, відповідно отрута буде швидше розноситися по тілу. Якщо є можливість, до ураженого місця можна прикласти холод, щоб поверхневі судини звузились.
- Максимально швидко доставити людину до медзакладу, де їй буде надана кваліфікована медична допомога.
В плани гадюки абсолютно не входить вас укусити – отрута у неї для того, щоб здобути собі їжу. І якщо вона витратить отруту на вас, сама залишиться голодною. Гадюка нападає лише коли захищається, і попередньо зазвичай попереджає шипінням.
Головне – бути обережним, навіть працюючи у власному городі. Від укусів змій чудово вбережуть гумові чоботи, а збираючи ягоди – не суньте руки під листя, не дивлячись, чи є там хтось.
Будьте уважні і не створюйте проблем собі, близьким та гадюкам!».
Докладніша інформація За інформацією освітньої групи «NEED / science & education»