«ORBIT» – це трирічний проєкт, замовлений Генеральним директоратом із питань довкілля Європейської Комісії для розроблення ресурсів з інвентаризації та систематики європейської фауни перетинчастокрилих комах надродини
Apoidea, які є головними запилювачами квіткових рослин. Загальна мета ORBIT полягає у створенні централізованої таксономічної бази даних для ідентифікації європейських диких бджіл, яка підтримуватиме інші масштабні європейські проєкти – впровадження Схеми моніторингу запилювачів ЄС (EU-PoMS), Підготовчі дії для Схеми моніторингу запилювачів ЄС та Індикатори (проєкт SPRING), дослідницькі проєкти програми ЄС «Горизонт 2020» (POSHBEE, SAFEGUARD), Національний план дій Європи для запилювачів і, нарешті, Європейський Червоний список диких бджіл.
За допомогою ORBIT Європейська Комісія надаватиме вченим інструменти для ідентифікації європейських диких бджіл. Це сприятиме масштабним науковим дослідженням моделей біорізноманіття на основі характеристик і реакції популяцій бджіл на зміни навколишнього середовища у просторових межах Європи.
Бджіл налічується приблизно 1200 родів і 20 000 видів, поширених майже по всій земній кулі. В Європі відомо понад 2000 видів бджіл, з яких 400 видів є ендеміками. Європейська Комісія докладає значних зусиль для збереження запилювачів, оскільки на Європу покладено міжнародну відповідальність за збереження диких бджіл, з огляду на особливо високу різноманітність і значну частку ендемічних таксонів. Всеосяжні таксономічні ресурси є ключовою передумовою для належної ідентифікації видів, а отже, для виконання схем моніторингу видів. Європейська ініціатива із просування систематичних досліджень важлива для визначення справжньої кількості видів диких бджіл, надання інструментів для їх ідентифікації, документування історії життя видів і одержання точних даних про їх поширення. Разом ці аспекти становлять основні вимоги для збереження природного капіталу диких бджіл і різноманітності їх видів. Однак реалізація цих ініціатив суттєво гальмується нестачею фахівців для проведення таксономічних експертиз. Співтовариство європейських систематиків бджіл помітно скоротилось у другій половині ХХ століття. Багато біологів із таксономічними знаннями переключилися на більш прикладні проєкти, не вирішивши значних таксономічних проблем.
Перемогою та офіційною участю в проєкті «ORBIT» Інститут еволюційної екології НАН України завдячує своєму великому попередньому досвіду спільного виконання окремих загальноєвропейських проєктів, передусім участі в підготовці Червоних списків Європи
(це офіційне видання Європейського Союзу вийшло друком у 2014 році) та Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи, для яких директор Інституту академік Володимир Радченко написав нариси про майже 300 видів диких бджіл, що становить 15% усіх європейських видів цієї вкрай важливої групи комах. Крім того, Інститут за власний рахунок, не залучаючи кошти Національної академії наук України, закупив чимало унікального обладнання, яке дозволяє здійснювати дослідження на найвищому світовому рівні і, як сподіваються вчені Інституту, уможливить успішне виконання цього престижного проєкту.
Разом з Інститутом еволюційної екології НАН України проєкт «ORBIT» виконуватимуть Університет Рединґа (Велика Британія), Університет Сорбонна (Франція), Університет Монса (Бельгія), Ґентський університет (Бельгія), Брюсельський вільний університет (Бельгія), Центр біорізноманіття «Naturalis» (Нідерланди) і Швейцарський центр картографування фауни.
За інформацією Інституту еволюційної екології НАН України