Відділення фізики і астрономії НАН України з глибоким сумом сповіщає, що 5 вересня ц.р. на 90 році пішов із життя відомий вчений у галузі фізики напівпровідників, лауреат Державних премій України в галузі науки і техніки, премій ім. К.Д. Синельникова та ім. В.Є. Лашкарьова НАН України, Заслужений діяч науки і техніки України, головний науковий співробітник Інституту фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Григорович ЛИТОВЧЕНКО.
Володимир Григорович народився 24 грудня 1931 року в с. Рожни Київської області. У 1950 р. закінчив середню школу зі срібною медаллю і у вересні того ж року вступив на фізичний факультет Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка, який закінчив з відзнакою за спеціальністю «Фізика напівпровідників».
Творчий шлях В.Г. Литовченка розпочався у 1955 р. на посаді старшого інженера наукової лабораторії напівпровідників при радіофізичному факультеті Київського університету. У 1956 р. він розпочав навчання в аспірантурі Інституту фізики АН УРСР, а після закінчення працював молодшим науковим співробітником лабораторії поверхневих явищ. У 1960 його було переведено у щойно створений Інститут фізики напівпровідників АН УРСР (нині Інститут фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України), де він пройшов шлях від молодшого наукового співробітника до керівника відділення «Фізика поверхні та мікроелектроніка».
Своїм особистим творчим доробком Володимир Григорович збагатив світову і вітчизняну науку в галузі фізики і техніки напівпровідників. Широковідомі його роботи з дослідження фізичних властивостей тонких напівпровідникових шарів, поверхні твердих тіл, розробки мікроелектронних приладів.
В.Г. Литовченко був одним із фундаторів школи фізики поверхні напівпровідників, яка робить суттєвий внесок у розвиток мікро- та наноелектроніки. Ним вперше експериментально виявлено низку нових ефектів, таких як поверхнева люмінесценція в напівпровідниках (1974), підсилене планарне розширення нерівноважної двовимірної електронно-діркової плазми (1983), підпорогове стимульоване випромінювання у двовимірних квантоворозмірних гетероструктурах (1996), розщеплення зон у матеріалах з нульовою забороненою зоною при зв’язуванні точкових дефектів та ін.
Володимир Григорович проводив активну науково-організаційну роботу. Він був заступником академіка-секретаря Відділення фізики і астрономії НАН України, президентом Українського фізичного товариства, головою секцій «Інтегральна електроніка» та «Електроніка і фотоніка» Українського комітету URSI, заступником голови Наукової ради НАН України з проблеми «Фізика напівпровідників», членом Українського відділення Міжнародного товариства оптичної техніки SPIE, членом різних міжнародних товариств.
В.Г. Литовченко активно займався підготовкою наукових кадрів. Серед його учнів понад 10 докторів та кілька десятків кандидатів наук. Він обіймав посаду професора Київського національного університету імені Тараса Шевченка, був Почесним професором Фонду Сороса (США).
Науковий доробок Володимира Григоровича складає понад 10 монографій, понад 400 статей у провідних наукових журналах та десятки патентів.
Світла пам’ять про Володимира Григоровича Литовченка збережеться в серцях всіх, хто його знав.
Висловлюємо щире співчуття рідним, близьким та колегам Володимира Григоровича у зв’язку з тяжкою втратою.
Прощання з В.Г. Литовченком відбудеться 8 вересня 2021 року об 11 годині в будівлі Інституту фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України (м. Київ, просп. Науки, 41).
Поховання – на Байковому кладовищі.
Президія Національної академії наук України
Відділення фізики і астрономії НАН України
Інститут фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України