Відділення фізики і астрономії НАН України з глибоким сумом сповіщає, що 8 жовтня ц.р. на 82 році пішов із життя відомий вчений у галузі опто- та твердотільної електроніки, а також напівпровідникового приладобудування, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, Заслужений діяч науки і техніки України, головний науковий співробітник Інституту фізики напівпровідників ім.В.Є.Лашкарьова НАН України
член-кореспондент НАН України
Павло Феофанович ОЛЕКСЕНКО
Павло Феофанович народився 30 березня 1940 року у селі Некрасове Вінницької області. Після закінчення Київського політехнічного інституту в 1961 році розпочав свою трудову і наукову діяльність в Інститут фізики напівпровідників ім. В.Є.Лашкарьова НАН України. Його творча біографія пов’язана саме з цією установою, де він пройшов шлях від інженера до заступника директора з наукової роботи. Впродовж багатьох років він очолював відділ фізики оптоелектронних приладів, який було засновано в 1979 році на базі міжвідомчої лабораторії оптоелектронного приладобудування. Під керівництвом П.Ф. Олексенка отримано значні напрацювання і досягнення, відзначені зокрема й Державною премією України в галузі науки і техніки.
Павло Феофанович є одним з фундаторів становлення оптоелектроніки як нового науково-технічного напряму і галузі промисловості. Проведені ним фундаментальні дослідження забезпечили пріоритетний розвиток оптоелектроніки в Україні. Він одним з перших звернув увагу на важливість оптоелектроніки як новітньої технології приладобудування, що дає змогу досягти принципово нових показників інформаційно-вимірювальних систем за параметрами і функціональними можливостями.
Вагомим науковим внеском П.Ф. Олексенка є його роботи з новітніх напрямів оптоелектроніки, таких, як інтегральна оптика, фізика нелінійних явищ, плівкові хвилеводні лазери, фізика світловодів, оптоелектроніка наноструктур, розроблення нових функціональних матеріалів для оптоелектроніки на основі різноманітних неорганічних і органічних матеріалів та наночастинок з використанням нанокомпозитних технологій і створення на їх основі елементів оптоелектроніки. Ним впроваджено у практику понад десяток нових технологій і приладів на рівні світових досягнень. Павло Феофанович – один з ініціаторів створення і впровадження в Україні світлосигнальної та освітлювальної енергозберігаючої апаратури на світлодіодах.
Творчий доробок П.Ф. Олексенка – це понад 400 наукових статей і винаходів, три монографії та три підручники для закладів вищої освіти, присвячених аналітичним і експериментальним дослідженням фізики взаємодії випромінювання з твердим тілом, фотопровідності, процесам генерації випромінювання, різноманітним аспектам оптоелектронного приладобудування і схемотехніки, новим функціональним матеріалам.
Наукову і педагогічну діяльність П.Ф. Олексенко поєднував з науково-організаційною. Він був членом спеціалізованої ради із захисту докторських дисертацій при Інституті фізики напівпровідників ім. В.Є.Лашкарьова НАН України, членом редколегії міжнародного журналу “Semiconductor Physics, Quantum and Optoelectronics” і науково-технічного збірника “Оптоелектроніка і напівпровідникова техніка”.
Світла пам’ять про Павла Феофановича Олексенка збережеться в серцях всіх, хто його знав.
Висловлюємо щире співчуття рідним, близьким та колегам Павла Феофановича у зв’язку з тяжкою втратою.
Прощання з П.Ф. Олексенком відбудеться 11 жовтня 2021 року об 11.00 год. в будівлі Інституту фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України (Київ, просп. Науки, 41).
Президія Національної академії наук України
Відділення фізики і астрономії НАН України
Інститут фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України