|
29–30 вересня 1941‑го в київському урочищі Бабин Яр було розстріляно 33 771 єврея. У наступні два роки нацисти масово знищували мирне населення й військовополонених. Історикиня розповіла чи вдалося дослідникам встановити кількість загиблих: «Сьогодні історики зосередилися на вивченні доль жертв Бабиного Яру та подій, що там відбувалися упродовж двох років окупації. Мало хто знає, що перші розстріли євреїв-полонених, комуністів, політпрацівників червоної армії сталися тут уже через кілька днів після вступу німців до Києва.У Бабиному Яру під час війни вбивали й ховали євреїв, ромів, пацієнтів психіатричної лікарні, полонених червоноармійців, цивільних заручників, українських націоналістів і радянських партизанів, в'язнів Сирецького концтабору.Маємо свідчення єврея та в'язня Сирецького табору Володимира Давидова та інших членів так званої бригади смертників, яких змусили у серпні-вересні 1943 року викопувати трупи розстріляних у Бабиному Яру і спалювати їх. Так нацисти хотіли приховати свої злочини. За кількістю печей і спалених у них тіл чоловік назвав 70 тисяч убитих у Бабиному Яру – 20 тисяч військових знайшли у протитанковому рову і 50 тисяч цивільних – у відрогах урочища. Радянська Надзвичайна державна комісія назвала 100 тисяч жертв Бабиного Яру. Надалі дослідники відштовхувалися від цієї цифри».
Тетяна Пастушенко також пояснила чому для знищення людей обрали саме Бабин Яр, що спільного в історіях людей, які змогли врятуватися там та чому лише віднедавна в Україні вшановують День пам'яті українців, які рятували євреїв від смерті під час нацистської окупації.
Наостанок вчена відзначила чи став Голокост частиною історії України: «Українцям потрібно принципово змінити погляд на місце Голокосту в нашій історії. Все, що відбувалося на території України стосовно євреїв, ромів, кримських татар, греків, болгар, – це українська історія. Із цих позицій потрібно підходити до всіх питань державної і національної політики та меморіалізації».
Ознайомитися з повним текстом інтерв’ю За інформацією ресурсу «Gazeta.ua»