Президія НАН України, Відділення історії, філософії та права НАН України з глибоким сумом сповіщають,
що 15 жовтня 2021 року на 90 році життя перестало битися серце українського ученого-історика члена-кореспондента НАН України
КОТЛЯРА МИКОЛИ ФЕДОРОВИЧА
Микола Федорович Котляр народився 4 липня 1932 року в м. Кам’янець-Подільський. Після закінчення історичного факультету Київського державного університету імені Т.Г. Шевченка в 1956 році Микола Федорович навчався в аспірантурі Державного Ермітажу (м. Санкт-Петербург).
Свою наукову біографію розпочав в Інституті історії АН УРСР (нині – Інститут історії України НАН України). В 1965 році захистив кандидатську, а у 1972 – докторську дисертацію, в 1995 – його обрано членом-кореспондентом Національної академії наук України.
Спектр наукових студій Миколи Федоровича охоплював ряд важливих питань середньовічної історії України, грошового обігу Східної Європи доби середньовіччя, історичної метрології, джерелознавства, історії Київської Русі, зокрема Галицько-Волинського князівства.
М. Котляр – визнаний спеціаліст у дослідженні історії Південних земель Русі, зокрема Галицьких та Волинських. Почавши з історико-географічних розвідок, поступово зосередився на письмових пам’ятках – літописах. Він переконливо довів, що пам’ятка, яка відома як Галицько-Волинський літопис, – це не літопис як такий, а збірка повістей, що свого часу були об'єднані й упорядковані за взірцем літопису.
На початку наукової кар’єри викладав у Київському педагогічному інституті (нині Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова) та в Київському філіалі Львівського поліграфічного інституту імені Івана Федорова. Пізніше у різні роки викладав в університетах Варшави, Кракова (Польща), Венеції, Падуї (Італія), Стокгольма,Упсали (Швеція) та інших навчальних закладах.
Творчий доробок Миколи Федоровича добре знаний серед учених-медієвістів багатьох країн світу. Йому належить понад тисячу наукових і науково-популярних публікацій, серед яких більше півсотні монографій.
Наукові досягнення М.Ф. Котляра відзначено Державною премією України в галузі науки і техніки (2001), премією НАН України імені М. Костомарова. Йому присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України», нагороджено орденом «За заслуги» III ступеня, відзнаками Національної академії наук України.
Висловлюємо глибоке і щире співчуття рідним і близьким Миколи Федоровича та колективу Інституту історії України НАН України.
Світла пам’ять про Миколу Федоровича Котляра – визначного вченого та педагога, чуйну і душевну людину назавжди залишиться в серцях усіх, хто його знав і мав честь працювати з ним!
Президія Національної академії наук України
Відділення історії, філософії та права НАН України
Інститут історії України НАН України