Національна академія наук України, Відділення ядерної фізики та енергетики НАН України, Інститут теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 19 жовтня 2021 року на 81 році пішов з життя завідувач Відділу фізики високих густин енергії Інституту теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова НАН України доктор фізико-математичних наук, професор, член-кореспондент НАН України
Геннадій Михайлович Зінов'єв
Міжнародно визнаний завдяки своїм піонерським дослідженням з фізики сильновзаємодійної матерії та релятивістської ядерної фізики український фізик-теоретик, доктор фізико-математичних наук, професор, член-кореспондент НАН України Геннадій Михайлович Зінов’єв народився 18 квітня 1941 року в м. Біробіджан Хабаровського краю СРСР. У 1963 р. закінчив Дніпропетровський державний університет, в 1964 р. ‒ філію Московського університету в Дубні. Впродовж 1964-1967 рр. навчався в аспірантурі Лабораторії теоретичної фізики Об’єднаного інституту ядерних досліджень в Дубні. Після закінчення аспірантури був розподілений до Інституту математики АН Молдавської РСР в Кишиневі. Від січня 1969 р. працював в Інституті теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова НАН України на посадах молодшого наукового співробітника, старшого наукового співробітника, завідувача лабораторії структури елементарних частинок і динаміки їх взаємодії та завідувача проблемної галузевої науково-дослідної лабораторії фізики високих густин енергії, від 1986 р. був завідувачем відділу фізики високих густин енергії.
Все своє наукове життя Г.М. Зінов’єв присвятив вивченню теоретичної фізики сильновзаємодійної матерії, квантової хромодинаміки та теорії поля, динаміки багаточастинкових процесів, теоретичної та експериментальної релятивістської ядерної фізики. За його участі проводились фундаментальні дослідження з фізики кварк-глюонної плазми в різних міжнародних центрах. Він підготував 15 докторів і 22 кандидата наук.
Г.М. Зінов’єв відрізнявся величезною працьовитістю та самовідданістю в дослідницькій діяльності, опублікував понад 700 наукових праць в провідних світових журналах. Він був одним із засновників міжнародної колаборації ALICE на великому адронному колайдері в ЦЕРНі, одним з авторів проєкту колайдера NICA, будівництво якого завершується в ОІЯД, та одним з ініціаторів створення Української національної грід-мережі.
Світла пам’ять про Геннадія Михайловича Зінов’єва назавжди збережеться в серцях колег, друзів, рідних та близьких.