У своєму інтерв’ю для «КУНШТ» палеоорнітолог, старший науковий співробітник Національного науково-природничого музею НАН України доктор біологічних наук Леонід Горобець розповів чому і як саме існування більшості монстрів суперечить законам природи.
Учений пояснив чому не існує русалок: «Русалки – не гідродинамічні. Тобто їхні параметри тіла не сприятливі для руху у воді через гідродинамічний тиск, який чинять рухомі струмені води на об’єкт. У русалок довге волосся, що заважає плаванню. У них є шия, яка відсутня у водних тварин. Також у русалок великі груди, що взагалі не гідродинамічно. Висунути претензії можна й до передніх кінцівок. Мало додати перетинки між пальцями рук, необхідний плавець».
Леонід Горобець також пояснив неможливість з природничої чи екологічної точки зору існування велетнів, циклопів, Лохнеського чудовиська, Біґфута, чупакабри та драконів.
Наостанок вчений зазначив: «В минулому існував великий запит на химерних істот. А якщо існував запит, то існував і ринок підробок. Європейці часто знали про це і ставилися скептично. Наприклад, коли в Європу привезли справжнє опудало качкодзьоба, то багато хто не повірив, бо казав, що це підробка. До того ж коли ми намагаємося знайти емпіричне пояснення міфам, ми порушуємо саму логіку міфів. Міфологічний світогляд відмінний від наукового. Проілюструю це на прикладі міфу про Кроноса і його батьків. Згідно з давньогрецькою міфологією, Кронос відрізав статевий член свого батька Урана й потім пожирав власних дітей. З раціональної точки зору це видається маячнею. Але насправді у цей міф закладена досить глибока думка. Тут показано, що час – Кронос, з’являється від злиття Урану і Геї – матерії і простору. Тобто матерія і простір породжують час, а потім час починає пожирати тих, хто в ньому народжується. Ми теж діти часу, і час нас знищує. Тому міфи не потрібно трактувати буквально. Та й загалом нашій культурі притаманне бажання вигадувати чудовиськ. Нессі, Бігфут, чупакабра – це все вигадки XX століття. Не варто шукати всіх чудовиськ в темному середньовіччі. Багато монстрів ми вигадуємо і досі. Навіть наукова реконструкція, за своєю суттю, – це фантазії автора. Ба більше, щодня описують нові види тварин. Тільки минулого четверга в журналі Zootaxa опублікувано новини про кілька нових видів тварин. Якби хтось надав переконливі свідчення про монстрів, наукова спільнота з радістю описала б їх. Проте оскільки їх ніяк не можуть знайти, то вчені описують менш потішні види тварин, ніж всілякі чудовиська».
Ознайомитися з повним текстом інтерв’ю За інформацією освітнього порталу «КУНШТ»