Українсько-польська Нижньодніпровська експедиція у сезоні 2021 року працювала на території Консулівського постскіфського городища 1 ст. до н.е.- 2 ст. н.е. біля села Республіканець Бериславського району Херсонської області.
Експедиція була створена на базі безстрокової трьохсторонньої угоди між Варшавським університетом, Інститутом археології НАН України та Національним заповідником «Хортиця» у 2014 році й працювала цьогоріч шостий сезон.
Керівники експедиції: з польської сторони – доктор археології Варшавського університету Марчин Матера, з української – провідний науковий співробітник Інституту археології НАН України доктор історичних наук Надія Гаврилюк.
У ході проведених досліджень відкрито залишки кам‘яної оборонної стіни близько 2 м. завширшки, яка, на жаль, була сильно пошкоджена сучасними господарськими роботами. У забутовці збереженої частини стіни виявлено поховання людини.
Зафіксовано також кутовий в‘їзд на городище, фланкований кам’яною стіною, що збереглася на чотири-п‘ять шарів постелистої кладки з грубо оброблених брил сарматського раковистого вапняку з цоколів дніпровських терас. Висота споруди близько 1 м. Ця частина фортифікації була зведена на валу, оточеному ровом 1,80 м. завглибшки. Матеріал зі споруд звичайний для таких пам‘яток.
Особливість розкопок цього сезону – початок палеогеографічних досліджень на городищах степового Подніпров‘я. Зокрема, доктором географічних наук Жанною Матвіїшиною (Інституту географії НАН України) на Консулівському городищі та на його периферії були проведені палеопедологічні роботи. Отримані нові дані щодо формування ґрунтів у Степовому Подніпров‘ї. Ці дослідження мають особливе значення, оскільки пам’ятка розташована на території Національного природного заповідника «Кам’янська Січ», який зацікавлений у комплексному вивченні об’єктів, розташованих на його території.
За інформацією Інституту археології НАН України