Директор Інституту української мови НАН України Павло Гриценко, Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, Президент НАН України Анатолій Загородній (у центрі) разом з колективом Інституту української мови НАН України |
Кожного року, 9 листопада українці у всьому світі відзначають День української писемності та мови.
Напередодні свята в Інституті української мови НАН України відбувся круглий стіл, гостем якого став Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук.
Вітаючи науковців з Днем української писемності та мови, очільник парламенту зазначив: «Хочу подякувати Національній академії наук, інституту — те, що робите ви, воно не менш важливе для Української державності, аніж оборона наших кордонів на сході нашої країни. Там хлопці та дівчата віддають свої життя за те, щоб ми існували як держава фізично, а ви тут віддаєте усі свої сили задля того, щоб ми існували як держава духовно».
Під час роботи круглого столу йшлося про роль і значення української мови в житті держави та суспільства, ідентифікації українців як нації, про те, як закласти домінанту рідного слова для найменших громадян нашої країни.
«Національна академія наук ніколи не стояла осторонь проблем, пов’язаних з вивченням і поширенням української мови. Так було впродовж її 102-річної тепер уже історії, і це підтверджують слова першого президента нашої академії Володимира Вернадського про необхідність у процесі творення академії у 1918 році забезпечити формування потужного відділення української мови, літератури та історії. І це, звісно, робилося для того, щоб піднести престиж і статус ідей українськості в суспільстві. Іншими словами, йшлося про творення нової України засобами поширення української мови, української словесності, забезпечення збереження історичної пам’яті українців», — зазначив президент НАН України академік Анатолій Загородній.
«Річ не в тім, скільки зроблено, річ у тім, якою внутрішньою ідеологією живе наш інститут, — наголосив директор Інституту української мови НАН України доктор філологічних наук Павло Гриценко. — А це ідеологія зрозуміла: українська мова — осердя україноцентризму, це хребет українськості, а відповідно надзвичайно важливий чинник формування, розвитку, зміцнення Української держави. Ми віримо в майбутнє України й тому з такою наполегливістю обстоюємо все, що пов’язано з українською мовою і робимо щоразу місточок між конкретними дослідженнями і тією великою загальнодержавною ідеологією утвердження української нашої держави».
ЧИТАТИ ПОВНУ ВЕРСІЮ СТАТТІ Доробок Інституту української мови НАН України |
Джерело: газета Верховної Ради України "Голос України", № 211 (7711), 9 листопада 2021 р.