Фахівці Національної академії наук України взяли участь у спільному засіданні міжфракційного депутатського об’єднання «За техногенну та екологічну безпеку в паливно-енергетичному комплексі, залізничному і трубопровідному транспорті України» та Національної комісії з радіаційного захисту населення України з розгляду питання про кількість та активність джерел іонізуючого випромінювання, що залишились на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей.
|
Під час засідання заступник директора ДУ «Інститут геохімії навколишнього середовища Національної академії наук України», член Національної комісії з радіаційного захисту населення Віктор Долін представив доповідь «Про кількість та активність джерел іонізуючого випромінювання, що залишились на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей». Він зазначив що, на його думку, проблема стоїть значно ширше. Основним чинником ризиків на даних територіях є родон, який є природним, однак найбільш критичним ризиком, оскільки надзвичайно посилений техногенним чинником – підйомом води в шахтах у зв’язку з припиненням відкачування.
Серед менш значущих чинників радіаційних ризиків науковець назвав (у порядку зменшення впливу):
- об’єкти ядерного паливного комплексу (ядерних реакторів) – дослідний реактор в Криму;
- пункти захоронення радіоактивних відходів (Донецький ПЗРВ та інші підприємства);
- об’єкт Кліваж на шахті «Юнком»;
- джерела іонізуючого випромінювання (за різними даними від 1100 до 1200 на непідконтрольних Україні територіях);
- неконтрольоване затоплення шахт на тимчасово окупованих територіях, яке веде до підвищення ексгаляції родону, розчинення природних радіонуклідів і радіоактивного забруднення підземних водоносних горизонтів і поверхневих джерел водопостачання.
Віктор Долін також наголосив на зростанні радіоекологічних та терористичних загроз на Сході України, що визначається втратою контролю над джерелами іонізуючого опромінювання природного та техногенного походження на непідконтрольних територіях.
Головний науковий співробітник відділу природних ресурсів Інституту телекомунікацій та глобального інформаційного простору НАН України, учасник місії Міжнародного Комітету Червоного Хреста на сході України Євген Яковлєв, виступаючи зі співдоповіддю наголосив, що на тимчасово окупованих територіях Донбасу знаходяться 80% шахт і третина з них зараз затоплені. «Регіональний підйом рівня підземних вод і вихід її рівня вище верхніх гірничих горизонтів «зшиває» територію всього Донбасу, підконтрольну і непідконтрольну, в єдину, нестійку, небезпечну екотехногенну систему», – підкреслив він.
Також науковці надали свої рекомендації, які, зокрема, стосувались удосконалення системи радіаційного моніторингу.
В обговоренні доповідей взяли участь представники Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, Державної інспекції ядерного регулювання України.
За підсумками засідання відповідні рекомендації будуть надіслані Кабінету Міністрів і Офісу Президента України. Окрім того, було запропоновано представити доповідь з даної проблематики на засіданні Президії Національної академії наук України.
За інформацією офіційного сайту Верховної Ради України