5–8 листопада 2021 року в рамках віртуальної конференції Американського товариства нейронаук (Society for Neuroscience) відбувся Міжнародний нейроконкурс (International Brain Bee, IBB), офіційним регіональним етапом якого – Українським нейроконкурсом (Ukrainian Brain Bee) – опікується Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України спільно з партнерами: Українським товариством нейронаук, Громадською організацією «Ноосфера» та Національним центром «Мала академія наук України». Перемогу в цьогорічному змаганні з нейронаук серед школярів з усього світу виборола учениця 11-го класу школи №125 м. Київ Вікторія Виджак. Це найкращий результат України за 10 років участі у конкурсі.
Через пандемію змагання відбувалось онлайн, а участь у ньому взяли національні чемпіони як 2020, так і 2021 років. Україну представляли переможці національного Нейроконкурсу – студент 2-го курсу Івано-Франківського національного медичного університету Остап Шийка (2020 рік) і учениця 11-го класу школи №125 м. Київ Вікторія Виджак (2021 рік). Вони змагалися з найкращими мозкознавцями з 31 країни.
Конкурсанти відповідали на складні теоретичні питання, визначали структури на зображеннях препаратів мозку, встановлювали діагнози пацієнтів за відеозаписами й історією хвороб. Фінальним етапом були відповіді на запитання журі з провідних науковців світу. У цьому складному марафоні українка Вікторія Виджак показала найкращий результат серед учасників 2021 року, а на додачу її відзначили спеціальним призом за найвищий результат у нейроанатомії та нейрогістології. Остап Шийка посів четверте місце у конкурсі за 2020 рік.
Джерело: International Brain Bee / Facebook |
Крім власне змагання, учасники завдяки спеціальній онлайн-програмі могли поспілкуватися між собою, попрацювали над командними проєктами, послухали лекції відомих учених, а від колишніх конкурсантів Brain Bee дізналися про можливі шляхи побудови кар’єри.
Нейроконкурс залишив яскраві враження в українських мозкознавців. «IBB 2021 був, мабуть, найвражаючішою подією, в якій я будь-коли брала участь. Організаторам вдалося провести конкурс на найвищому рівні, тож, попри онлайн-режим, учасники змогли не лише позмагатися, а й «побувати» на цікавих лекціях, інтерактивних демонстраціях, та й просто поспілкуватися між собою у віртуальному просторі. На IBB панувала дружня і доброзичлива атмосфера», – говорить цьогорічна чемпіонка.
Вікторія Виджак (фото: Ukrainian Brain Bee / Facebook) |
«Для мене цей конкурс був доволі складний, бо треба було поєднати його з навчанням в університеті. Але, гадаю, це того вартувало, оскільки я отримав незабутні враження та досвід спілкування з дуже розумними мозкознавцями. Радію, що потрапив до фіналу, бо це була дуже азартна й інтелектуальна гра. Особливо цікавою була дискусія з професорами Оксфорда та Кембриджа», – сказав Остап Шийка.
Остап Шийка (фото: Ostap Shyika / Facebook) |
* * *
Конкурс International Brain Bee заснував професор Університету Меріленда (США) Норберт Мислінський у 1998 році. Він певен, що в майбутньому переможці цього змагання зможуть винайти лікування понад тисячі неврологічних і психічних розладів (офіційне гасло конкурсу: «Building Better Brains to Fight Brain Disorders»). Змагання підтримують найбільші світові організації — Міжнародне товариство вивчення мозку (IBRO), Федерація європейських товариств нейронаук (FENS), Американська психологічна асоціація (APA), Американське товариство нейронаук (SfN), Альянс DANA й Асоціацією вивчення хвороби Альцгеймера (Alzheimer's Association).
«Уперше я дізнався про цей конкурс з mail-розсилки щодо ідей, які події можна організувати в рамках Всесвітнього тижня мозку, – однією з них був Brain Bee. Тоді я був залучений до проведення біологічної олімпіади, тож подумав: чом б й ні? – розповів пресслужбі НАН України координатор Українського нейроконкурсу, старший науковий співробітник відділу фізико-хімічної біології клітинних мембран Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України кандидат біологічних наук Андрій Чернінський. – У перші роки ми проводили цей конкурс як додаткове змагання у межах олімпіади з біології. У цьому був плюс: не потрібно було брати на себе організаційні клопоти, оскільки найкращі біологи вже відібрані й зібрані разом. Проте був і мінус: аби потрапити на всеукраїнську олімпіаду, слід було дуже добре знатися на всій біології, де нейронапрямок є лише невеликою частиною. Тому, коли 2016 року я почав працювати в Інституті фізіології, то вирішив, що змагання потрібно проводити як незалежну подію. Відбір здійснюється через інтернет-тест, доступний для учнів з усіх регіонів України. У допандемічні часи ми проводили фінал наживо в Інституті. Крім теоретичних завдань, учасникам пропонувалися тури з анатомії та гістології зі справжніми препаратами, роботою з мікроскопами тощо. Сподіваємося вже наступного сезону повернутися до такого формату».
Андрій Чернінський (фото: platfor.ma) |
«Цього року Український нейроконкурс проводиться лише вдесяте, тож поки маємо не дуже багато статистики щодо подальшої долі його учасників. Одне можна стверджувати напевно: всі переможці останніх років успішно будують кар’єру в науці або медицині, – продовжує Андрій Чернінський. – Торішній чемпіон Остап Шийка навчається на лікаря в Івано-Франківську. Його попередник Ігор Ареф’єв є студентом 3-го курсу Київського національного університету імені Тараса Шевченка і виконує на базі нашого Інституту курсову роботу. Переможниця 2018 року Лада Ісакова трохи відійшла від нейронаук – навчається у Франції та досліджує молекулярні механізми еволюції. Анастасія Цимбалюк – магістрантка Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Перша чемпіонка нейроконкурсу з моменту його відокремлення від олімпіади Дарія Барбаш наразі навчається в одному з найкращих університетів світу – Федеральній вищій технічній школі Цюриха (ETH Zürich, Швейцарія), де колись працював Альберт Ейнштейн».
Фіналісти національного Нейроконкурсу (після підбиття його підсумків) – на екскурсії Інститутом фізіології ім О.О. Богомольця НАН України, яку для них організували вчені цієї установи.Гості відвідали кабінет-музей академіка Олександра Богомольця, ознайомилися з історією Інституту, а співробітники відділів розповіли про напрями своїх досліджень і показали лабораторії, в яких, як вони сподіваються, юні мозкознавці почнуть власну наукову кар’єру |
* * *
А, між тим,
розпочато реєстрацію на участь в Українському нейроконкурсі 2022 року. Відбірковий тур конкурсу відбудеться у березні 2022 року – під час Всесвітнього тижня мозку. Потенційним учасникам слід готуватися вже зараз: для успішного виступу потрібно знати не лише нейробіологію, а й англійську мову, якою проводиться і національний, і міжнародний етапи (останній заплановано в рамках Форуму Федерації європейських товариств нейронаук (Париж, Франція) на липень 2022 року).
«Проведення Нейроконкурсу сприятиме формуванню нової генерації українських учених у галузі нейронаук, чиї імена прославлять нашу Батьківщину», – переконаний Андрій Чернінський.
За новинами конкурсу стежте
на його сайті та
Facebook-сторінці. За інформацією Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України