Інститут економіки природокористування та сталого розвитку (ІЕПСР) НАН України тісно співпрацює з близько 80-ма європейськими, азійськими, африканськими, північно- та південноамериканськими науково-дослідними установами й організаціями, напрями діяльності яких пов’язані зі сталим розвитком, природоохоронною та природоресурсною проблематикою. Поглиблюючи наукове співробітництво й обмін досвідом, співробітники ІЕПСР НАН України були лекторами міжнародної літньої школи «Mountain Ecosystems & Resources Management», заснованої Інститутом спільно із The Grassroots Institute (Канада) та взяли участь у роботі школи-лабораторії, започаткованоїі разом із Фондом імені Фрідріха Еберта (ФРН). У листопаді 2021 року на запрошення Центру з вивчення продуктивних сил та природних ресурсів Грузинського технічного університету директор ІЕПСР НАН України доктор економічних наук, професор Михайло Хвесик і заступниця директора з наукової роботи цього Інституту, доктор економічних наук Ганна Обиход узяли участь у засіданні Міжнародної науково-практичної конференції «Раціональне використання природних ресурсів та перспективи сталого розвитку продуктивних сил регіонів», присвяченої 100-річчю Грузинського технічного університету та 90-річчю від дня народження академіка Національної академії наук Грузії Іраклія Жорданія.
Емблеми установ-учасниць листопадової конференції у Грузії |
Під час цього заходу доктор економічних наук, професор Михайло Хвесик презентував науковий доробок очолюваної ним академічної установи за останні 10 років, зокрема дослідження стратегічного потенціалу сталого розвитку, вирішення економічних проблем природокористування та відтворення природних ресурсів, формування платформи системних взаємодій природоресурсного та ринкового циклів розвитку, формування інституціонального середовища фінансово-економічного регулювання водо-, земле- та лісокористування тощо. Доповідач деталізував напрацювання щодо теоретико-методологічних і прикладних аспектів формування в Україні інноваційної просторової системи управління природно-ресурсними активами на принципах полісуб’єктного управління природними ресурсами як активами територіальної бізнес-екосистеми. Жваве обговорення виникло навколо концепту категоріального поля та домінантів просторового управління природними ресурсами, цільових функціоналів системи й алгоритму її формування з позицій платформеної економіки. Доктор економічних наук, професор Михайло Хвесик представив просторову модель управління природно-ресурсними активами України, її структурно-функціональні складові та механізми, а також алгоритм імплементації її у національне господарство. У вказаному вище контексті було обговорено завдання з подолання соціоекологічних проблем і досягнення природно-техногенної та екологічної безпеки територій, вирішення економічних проблем надрокористування, використання мінерально-сировинних, вторинних ресурсів і відходів тощо. Докладнішу інформацію подано у
брошурі про основні наукові публікації ІЕПСР НАН України.
Учасники конференції, серед яких були представники Польщі, Грузії, Латвії, України, Чехії та Німеччини, обговорили наукові розробки Інституту – інформаційно-аналітичні матеріали й експертні, консультативні висновки з широкого кола питань економіки природокористування та сталого розвитку, підготовлені й передані для використання і впровадження у суспільну практику до органів державної влади, місцевого самоврядування, Президії НАН України, інших організацій і суб’єктів господарювання.
|
Подальші плани роботи ІЕПСР НАН України щодо наукового супроводу процесів оптимізації економіки природокористування та впровадження політики сталого розвитку, екологічної безпеки за трансформаційних умов директор Інституту доктор економічних наук, професор Михайло Хвесик окреслив у науковій доповіді «Sustainable Development: Dominant Ideology of the Third Millennium». У її межах було також презентовано результати дослідження за цільовою програмою наукових досліджень «Траєкторія сталого розвитку України до 2030 року» (терміни виконання: 2017–2021 роки, науковий керівник – доктор економічних наук, професор Михайло Хвесик, установа-координатор – ІЕПСР НАН України). Проблематика цієї програми охоплює сферу економіки природокористування та сталого розвитку в широкому міжнародному контексті, саме тому її результати викликали велику цікавість і жваве обговорення серед науковців із різних країн.
Під час конференції |
За інформацією ІЕПСР НАН України