18 грудня 2021 року в межах науково-популярного археологічного лекторію «Про що розповідає археологія» молодший науковий співробітник, завідувачка фондово-експозиційної частини Археологічного музею Інституту археології Оксана Вотякова проведе лекцію-воркшоп «Як обробляли камінь в середньому палеоліті (реконструкція за матеріалами стоянки Рубань, Закарпаття)».
Про тему заходу
Давні технології виробництва є важливою темою для будь-якого періоду в археології. Від змін чи занепаду технологій, інновацій залежить розвиток людства. Доба каменю – найдовший і надзвичайно цікавий у технологічному аспекті період людської історії. Технологія кам’яного виробництва – це основне джерело для вивчення історичних процесів, що відбувалися протягом середнього палеоліту – часу існування неандертальців у Центральній Європі. Аби відтворити ці процеси на території Закарпаття у період 75–65 тисяч років тому, було здійснено комплексне дослідження, значна частина якого присвячується технологічному аналізові й ремонтажу. Наразі розпочато роботи з експериментального розколювання.
Завдяки цим дослідження археологи можуть відтворити модель обробки каменю на стоянці Рубань, що базувалася на експлуатації місцевої сировини, розколюванні непідготовлених нуклеусів для отримання відщепу поперечних пропорцій, виготовленні знарядь з опуклим робочим краєм, що має специфічне оформлення. Мешканці стоянки застосовували простий технологічний підхід до отримання заготовки без попередньої підготовки в будь-який момент і з будь-якого задіяного артефакту, зокрема зі сколів і знарядь. Простота й універсальність підходу давніх майстрів до використання сировини відображається у зворотному технологічному зв’язку між об’єктами розколювання (нуклеусами), знаряддями розколювання (відбійниками) та виробами зі вторинною обробкою (знаряддями).
Реконструкцію буде проілюстровано експериментальним розколюванням каменю.
Початок – традиційно о 12.00 год. (тривалість – 3 години)
за адресою: м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 15
(будівля Національного науково-природничого музею НАН України,
цокольний поверх – Археологічний музей Інституту археології НАН України;
неподалік станції метро «Театральна»).
Участь у заході – безкоштовна. У зв’язку з карантинними обмеженнями, організатори просять охочих попередньо зареєструватися, повідомивши своє ім’я та прізвище на скриньку: evekravchenko@gmail.com, та дочекатися підтвердження реєстрації. Перед початком лекції необхідно буде пред’явити сертифікат про вакцинацію. У приміщенні музею діє обов’язковий масковий режим.
Поспішайте, кількість місць обмежена!
P.S. Археологічний лекторій «Про що розповідає археологія» – у форматі науково-популярних лекцій, лекцій-екскурсій, воркшопів тощо – щомісяця проводять Інститут археології НАН України та його партнери. Лекторій розрахований на всіх, хто цікавиться археологією й давньою історією. Керівник лекторію – старший науковий співробітник відділу археології залізного віку Інституту археології НАН України кандидат історичних наук Евеліна Кравченко.
За інформацією Інституту археології НАН України