В Інституті економіки природокористування та сталого розвитку НАН України вийшло друком наукове видання «Природно-ресурсний потенціал України: забезпечення добробуту та екологічної безпеки населення».
|
Одним із найактуальніших завдань національної економічної науки є забезпечення національного добробуту в умовах зростання загроз і викликів глобального та локального характеру. Очевидно, що Україна має для цього всі необхідні передумови, насамперед – потужний природно-ресурсний потенціал, котрий має використовуватися в інтересах народу. У перспективі, з розвитком ринкових відносин, капіталізація природної складової національного багатства тільки зростатиме. Проте існує низка методологічних і практичних проблем, які ускладнюють це завдання. Передусім слід звернутися до проблематики подальшого закріплення в нормативних актах задекларованого права конституційної власності народу України на природні ресурси нашої держави. За відсутності дієвих партисипативних механізмів управління природокористуванням, зорієнтованих на інклюзію широкого кола стейкхолдерів до цього процесу, а також чітко окресленого у спеціальному законодавстві інституту громадянської власності на природні ресурси це конституційне право, закріплене у статті 13 Конституції України, і досі залишається значною мірою декларативним.
Нагальною проблемою є також капіталізація природних ресурсів як дієвих активів національного господарства, яку складно здійснити без масштабних інституціональних перетворень у природокористуванні. Останні передбачають використання різноманітних публічно-приватних партнерств, механізмів корпоратизації та фінансової сек’юритизації одночасно з формуванням муніципальної основи управління природними ресурсами об’єднаних територіальних громад в умовах децентралізації.
Одна з найболючіших проблем – подолання бідності в країні. При цьому роль природно-ресурсного потенціалу актуалізується в двох основних аспектах – як джерела природної ренти, котру можна і слід використовувати для суспільних потреб, включно з виплатою громадянських дивідендів, а також як підґрунтя для розвитку підприємництва з використанням природних ресурсів як потенційного джерела конкурентоспроможних товарів і послуг. Своєю чергою, розвиток виробництва пов’язується зі збільшенням кількості робочих місць та продуктивною зайнятістю населення в галузях, що забезпечуватимуть прискорене зростання національної економіки, включно з орієнтованими на унікальну місцеву сировинну базу крафтовими виробництвами й галузями смарт-спеціалізації територіального господарства тощо.
Не можна не зупинитись і на проблематиці забезпечення екологічної безпеки населення як чинника національного добробуту. Вона стосується фактично всіх складових природно-ресурсного потенціалу країни – водних, земельних, лісових, мінерально-сировинних, природно-рекреаційних, екосистемних та інших ресурсів. Особливої уваги у цьому контексті потребують належне поводження з відходами та повноцінне використання потенціалу екосистемних послуг.
Цим та іншим нагальним питанням присвячується
наукове видання «Природно-ресурсний потенціал України: забезпечення добробуту та екологічної безпеки населення», що його підготував колектив Інституту економіки природокористування та сталого розвитку НАН України під керівництвом директора установи, доктора економічних наук, професора Михайла Хвесика.
|
Особливу увагу автори видання приділили створенню фінансових механізмів суверенного добробуту, якими передбачається сформувати фінансові фонди для забезпечення виплат громадянських дивідендів на особисті рахунки громадян України, а також наповнити стабілізаційний суверенний фонд для майбутніх поколінь українців надходженнями від природної ренти. Науковці-економісти наголошують на необхідності створення полісуб’єктної партисипативної системи управління природними активами, яка відповідатиме вимогам цифровізації та децентралізованим умовам управління національним господарством. У розрізі кожного з видів природних ресурсів – водних, земельних, лісових, мінерально-сировинних тощо – висвітлено механізми модернізації природокористування й алгоритми організації фінансового забезпечення галузі. Чільну увагу приділено вдосконаленню використання екосистемних послуг та інноваційним механізмам поводження з відходами, за рахунок чого забезпечуватиметься сталість господарювання у нашій державі.
Видання призначене для представників органів державної влади та місцевого самоврядування, фахівців у різних галузях природокористування, місцевих лідерів, науковців, представників бізнес-структур і громадських організацій, а також усіх, хто цікавиться проблемами економіки природокористування та сталого розвитку в контексті інноваційних трансформацій у національній економіці.
За інформацією Інституту економіки природокористування та сталого розвитку НАН України