2021 року вийшла друком наукова монографія «Леонід Рубцов – видатний ландшафтний дизайнер» – про відомого науковця та класика ландшафтної архітектури Леоніда Рубцова (1902–1980), який присвятив своє професійне життя Національному ботанічному садові імені М.М. Гришка НАН України. Книгу написали донька вченого, провідний науковий співробітник відділу ландшафтного будівництва Саду доктор біологічних наук Олена Рубцова та старший науковий співробітник цього ж відділу кандидат історичних наук Наталія Чувікіна.
Обкладинка монографії |
Національний ботанічний сад імені М.М. Гришка НАН України відомий далеко за межами Києва не тільки своїми колекціями рослин, а й чудовим ландшафтним плануванням. Постановою колегії Держкомприроди УРСР від 26.07.1972 р. № 22 йому надано статус пам’ятки садово-паркового мистецтва національного значення. Це стало можливим переважно завдяки роботам видатного вченого в галузі дендрології, паркознавства та ландшафтної архітектури – доктора біологічних наук, професора Леоніда Івановича Рубцова. Крім широко відомого Саду бузків (сирингарію) у київському академічному ботанічному саду Леонід Рубцов створив іще дуже багато об’єктів: за його проєктами та під його безпосереднім керівництвом було закладено практично весь дендрарій (колекцію дерев і кущів), висаджено боскети зі стриженого грабу біля головного входу до саду, створено Гірський сад. Наукові колекції рослин вдало поєднуються з їхнім художнім розташуванням на складному ландшафті території саду. Але внесок Леоніда Івановича у садово-паркове мистецтво не обмежується створенням ділянок у ботанічному саду.
|
Боскети біля головного входу Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України: вгорі – світлина 1950-х років, унизу – 2020-х (джерело: Facebook-сторінка Саду – https://www.facebook.com/nbg.kiev.ua/) |
Автори книги детально дослідили життя і професійний шлях Леоніда Рубцова. У монографії проаналізовано початок його наукової діяльності під керівництвом академіка Микола Вавилова (1887–1943). Особливу увагу приділено творчій роботі вченого в Україні, його ролі у будівництві багатьох ділянок Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України, що нині стали візитівкою не лише Саду, а й усього Києва.
Професор Леонід Рубцов розповідає відвідувачам про Гірський сад Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України (фото з Facebook-сторінки Олени Рубцової – https://www.facebook.com/profile.php?id=100008157310422) |
Леонід Рубцов розповідає про сад. У центрі – Президент АН СРСР академік Мстислав Келдиш, віцепрезидент АН УРСР (нині – НАН України) академік Георгій Писаренко, Президент АН УРСР академік Борис Патон. Травень 1969 року. Фото – з архіву родини вченого |
Коло наукових інтересів Леоніда Рубцова було надзвичайно широким. Він займався і реконструкцією історичних дендропарків України, і проєктуванням нових парків, і озелененням міст. Знався не лише на дендрофлорі, а й на квітниково-декоративних рослинах, селекціонував бузок. Його монографії та довідники з ландшафтної архітектури донині залишаються настільними книгами ландшафтних архітекторів.
У монографії досліджено наукову школу видатного вченого, проаналізовано його наукові публікації. Леонід Рубцов – автор 92 наукових праць (чотири з них було опубліковано вже після його смерті), серед яких 18 монографій. Контент-аналіз наукових праць Леоніда Рубцова показав, що найбільше його праць присвячено ландшафтній архітектурі та дендрології.
Монографію доповнюють перелік друкованих праць Леоніда Рубцова та перелік публікацій про його життя і діяльність.
Уривки з монографії
За інформацією Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України