9 грудня 2021 р. у Науково-технічній бібліотеці Національного технічного університету «Харківській політехнічний інститут» (НТУ «ХПІ») відбувся другий науковий семінар «Патонівська школа та науково-технічний прогрес», присвячений пам’яті Бориса Євгеновича Патона.
Проведення науково-популярних заходів із вшанування пам’яті видатного науковця у Харківській політехніці вже стало доброю традицією.
Перший науковий семінар відбувся 27 листопада минулого року, у день народження Бориса Євгеновича.
Цьогорічний захід було організовано за підтримки ректора НТУ «ХПІ» члена-кореспондента НАН України Євгена Сокола, академіка-секретаря Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України, директора Інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України академіка НАН України Ігоря Крівцуна, ученого секретаря Інституту електрозварювання ім. Є. О. Патона НАН України кандидата технічних наук Іллі Клочкова та президента Академії військово-історичних наук і козацтва професора Андрія Кіпенського за ініціативою аспіранта кафедри «Зварювання» НТУ «ХПІ» Павла Ситникова.
Аспірант кафедри «Зварювання» НТУ «ХПІ» Павло Ситников |
Участь у семінарі взяли представники наукових, громадських організацій та промислових підприємств, викладачі та студенти кафедри «Зварювання» НТУ «ХПІ».
Студенти кафедри «Зварювання» Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» |
Варто відзначити, що проведення таких заходів спрямоване на популяризацію величезної наукової спадщини Бориса Патона, в першу чергу, серед студентської молоді. Під егідою Харківської філії «Товариство зварників України», зібрання відвідали майбутні фахівці зварювальної спеціальності – студенти Харківського машинобудівного коледжу.
Студенти та викладачі Харківського машинобудівного коледжу |
Всі учасники прослухали змістовну доповідь «Життєвий та творчий шлях Євгена Оскаровича та Бориса Євгеновича Патонів, спільне значення їх спадщини» про історію родини Патонів, цікаві факти їх життя та діяльності, внесок та результати праці відомої як в Україні, так і за її межами патонівскої школи.
Під час доповіді |
Також під час роботи семінару була представлена виставка бібліографічних, періодичних та довідникових видань про життєвий шлях, наукову та інженерну діяльність родини Патонів, їх внесок у розвиток зварювальних технологій у період Другої світової війни та післявоєнного часу, розробки технологій зварювання у відкритому космосі та під водою, в медицині та металургії. На виставці були представлені й архівні фотоматеріали, отриманні від меморіальної кімнати-музею Євгена Патона в Інституті електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України.
Виставка «Патонівська школа та науково-технічний прогрес», присвячена пам’яті Бориса Євгеновича Патона |
Фотоальбом. Патон Є. О. – Київ: «Горобець», 2020 – 116 с. та настільні медалі |
Книга, видана у 1998 році до 80-річчя НАН України та персональна від-знака «За підготовку наукової зміни» |
Заслужений діяч мистецтв України Антоніна Анорічева-Єрьомко та аспірант кафедри «Зварювання НТУ «ХПІ» Павло Ситников біля портрету Бориса Євгеновича Патона |
Одним із головних експонатів виставки став портрет академіка НАН України Бориса Патона, виконаний відомою харківською художницею Антоніною Іванівною Анорічєвою-Єрьомко.
Інтерв’ю з мисткинею, спеціально для сайту Національної академії наук України. За інформацією організаторів заходу