4 і 5 січня 2022 року в режимі відеоконференції відбувся ХІ семінар Центру з дослідження літератури фентезі (ЦДЛФ) при Інституті літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України. Цей науковий захід спільно організували фахівці Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України, Львівського національного університету імені Івана Франка та Державного університету «Житомирська політехніка». Темою зустрічі стала «Магія у літературі фентезі: дефініції, маніфестації, функції».
Під часу семінару (скріншот: Facebook-сторінка кафедри германської філології та зарубіжної літератури Житомирського державного університету імені Івана Франка – https://www.facebook.com/DGPFL/posts/3156051891345266) |
Уперше за всю історію існування ЦДЛФ семінар вийшов на міжнародний рівень і набув міждисциплінарного характеру: серед доповідачів були науковці з різних регіонів України, а також представники навчальних закладів Ізраїлю, Італії, Польщі, Румунії, Угорщини. Загальна кількість учасників перевищила 50 осіб. Серед доповідачів переважали літературознавці, до яких долучилися лінгвісти, релігієзнавці й представники природничих наук. Учасників і гостей привітав директор Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України академік Микола Жулинський, який наголосив на актуальності теоретичного опрацювання метажанру фентезі як значущого феномену сучасної культури. Вступне слово виголосила керівниця ЦДЛФ, провідний науковий співробітник відділу компаративістики Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України доктор філологічних наук Тетяна Рязанцева.
Теоретичне спрямування й міжнародний характер семінару продиктували особливості розбудови його
програми. У перший день доповіді й дискусії були англомовними, а у другий день провадились українською мовою. Принцип «усі слухають усіх», якого ЦДЛФ дотримується на своїх семінарах, зумовив послідовне розташування секцій. Вісімнадцять доповідачів розглядали поняття магії у метажанрі фентезі в літературознавчій, лінгвістичній, культурологічній перспективах, у зв’язках із наукою, фольклором, проблемами гендеру, національної ідентичності, соціальної ситуації тощо. Логіка всіх п’яти засідань спрямовувалася на поступове просування від теоретичних питань, що стосувалися метажанру загалом, до розгляду особливостей творчості окремих авторів певного періоду або країни. Широкою була й хронологія аналізованих творів: від середньовічних і ранньомодерних до найсучасніших бестселерів.
Під час дискусій учасники семінару з’ясували необхідність перегляду деяких наявних дефініцій та систематизацій, що побутують у дослідженнях літератури фентезі, а також необхідність подальшого уточнення й розширення термінологічного словничка, перші матеріали до якого опубліковано у збірниках ЦДЛФ.
Презентації доповідей будуть оприлюднені
на сайті Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України, а також
на Facebook-сторінці Центру. Організатори щиро вдячні всім доповідачам і гостям заходу за блискучі інформативні виступи та плідні дискусії!
За інформацією Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України