Провідна наукова співробітниця Інституту економіки та прогнозування НАН України докторка економічних наук Олена Саліхова розповіла про товари, які мають політичну цінність, і залежність держав від імпорту активних фармацевтичних інгредієнтів (АФІ), випуск яких сконцентровано в Азії.
Авторка зазначила: «Резолюція Європарламенту щодо дефіциту медикаментів констатувала втрату європейської незалежності в секторі охорони здоров’я: 40% готових ліків надходять у ЄС із третіх країн; до 80% хімічних АФІ для європейської індустрії виготовляється за межами Союзу (у 1990-х рр. їхня частка становила не більше ніж 20%). Політичні діячі Сполучених Штатів б’ють на сполох: країна імпортує майже 80% АФІ для генериків (непатентованих ліків), на які покладаються мільйони американців. Це створює загрозу національній безпеці, оскільки іноземні компанії можуть обмежити або повністю припинити постачання в період посилення геополітичної напруги або в разі стихійного лиха. Припускають, що недобропорядні виробники здатні втручатися у склад ліків, роблячи їх неефективними або перетворюючи на зброю. Асоціація «Виробники ліків України» з початком карантинних обмежень скерувала керівництву держави відкрите звернення, зазначивши: дефіцит інгредієнтів для генериків є ключовою проблемою вітчизняної фармацевтики, оскільки «в Україні майже немає власного виробництва АФІ». Ці приголомшливі заяви 2020 року викривають сутність проблеми: Китай забезпечує близько 70% світового ринку хімічних АФІ; Індія, яка є другим за обсягами глобальним постачальником, для власного фармацевтичного виробництва також імпортує АФІ, з яких 70% мають китайське походження. Концентрація в одній країні випуску стратегічних товарів, що впливають на системи охорони здоров’я та безпеку інших держав, не нове явище. Це повторення на черговому витку історії ситуації 100-річної давності».
Наостанок вчена зазначила: «З огляду на нову політику ЄС і беручи до уваги потенціал українських хімічних і фармацевтичних виробництв, керівництву країни доцільно запровадити стимули для заохочення інноваційно-інвестиційних проєктів бізнесу. Це сприятиме перетворенню України не лише на плацдарм для решорингу виробництва АФІ, але й сприятиме розвитку національної індустрії, аби разом з європейськими компаніями протистояти зростанню «влади ліків». Сьогодні, як і 100 років тому, засобами від залежності є «Воля і Розум», які «сильніші за всякі війни»».
Ознайомитися з повним текстом статті За інформацією медійної платформи «Лівий берег»