З глибоким сумом сповіщаємо, що 18 січня 2022 року на 95-му році пішов з життя видатний учений у галузі механіки та прикладної математики, лауреат Державної премії УРСР в галузі науки і техніки, нагороджений Орденом Трудового Червоного Прапора, Почесною Грамотою Президії Верховної Ради УРСР, головний науковий співробітник Інституту механіки ім. С.П.Тимошенка НАН України, доктор технічних наук, професор, академік НАН України Ярослав Михайлович Григоренко.
Ярослав Михайлович Григоренко народився 12 жовтня 1927 р. у Києві. У травні 1942 р. був вивезений на роботи у Німеччину. В січні 1945 р. втік та, повернувшись додому, добровільно пішов до армії, де служив з березня 1945 р. до жовтня 1948 р. Після вимушеної перерви у навчанні вступив до 9 класу вечірньої школи, яку закінчив у 1950 р. із золотою медаллю. У тому ж році Ярослав Михайлович став студентом механіко-математичного факультету Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка. По закінченню навчання в 1955 р. всю свою трудову діяльність він пов’язав з Інститутом механіки НАН України. Тут Я.М. Григоренко подолав шлях від старшого інженера до завідувача відділу, у 1977-1987 рр. працював заступником директора Інституту з наукової роботи.
Своїми працями Ярослав Михайлович зробив вагомий внесок у низку розділів механіки деформованого твердого тіла. Він розробив основні положення теорії конічних оболонок змінної товщини за умов різних силових і температурних впливів, розвинув теорію анізотропних шаруватих оболонок із шарами змінної жорсткості. Для оболонок обертання довільного обрису на основі континуальної схеми створив підхід до чисельного вирішення широкого класу задач із визначення напруженого стану за несиметричного навантаження. Запропонований підхід за своєю ефективністю, стійкістю і точністю перевершує низку інших методів, відомих у вітчизняній і закордонній літературі. Я.М. Григоренко розв’язав широкий клас задач про напружений стан і коливання товстостінних неоднорідних анізотропних оболонок в уточненій і просторовій постановках. Отримав важливі результати з механіки гнучких оболонок у класичній та уточненій постановках; запропонував підходи до розв’язування задач і провів дослідження напруженого стану ізотропних і шаруватих ортотропних оболонок у докритичній і закритичній областях; розробив підходи до розв’язування двовимірних нелінійних задач і дослідив поведінку оболонок під дією неосесиметричних силових і температурних навантажень. Я.М. Григоренко одержав важливі результати з біомеханіки в галузі стоматології. Розроблені вченим і його учнями методи розрахунків мають велику універсальність, апробовані на практиці, впроваджені й широко використовуються в процесі проєктування й створення раціональних конструкцій в енергомашинобудуванні та ракетно-космічній техніці.
Отримані Я.М. Григоренком наукові результати відомі широким колам фахівців у нашій країні й за кордоном, відображені у 32 монографіях і понад 500 наукових статтях. Ярослав Михайлович створив наукову школу, в якій під його керівництвом проводиться велика робота з розвитку різних аспектів теорії та розроблення методів розрахунку в галузі неоднорідних анізотропних оболонок і пружних тіл. Він підготував дев’ять докторів і 43 кандидати наук, які працюють в Україні та за її межами. Я.М. Григоренко брав участь у багатьох міжнародних конференціях, симпозіумах і семінарах, які відбувалися в Японії, США, Греції, Німеччині, Бельгії, Великій Британії, Австрії, Польщі.
Прощання відбудеться 22 січня (субота) з 10:00 до 11:00 за адресою: вул. Івана Федорова, 33, м. Київ.