Президія НАН України, Відділення історії, філософії та права НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 03 лютого 2022 року на 98 році пішла з життя визначна українська вчена-соціолог, член-кореспондент НАН України Лідія Василівна СОХАНЬ.
Лідія Сохань народилася 01 грудня 1924 р. в с. Мальчіха Новосибірської області. У 1946 році завершила навчання на історичному факультеті Новосибірського педагогічного інституту.
Після переїзду до Києва в 1961 році творче життя Лідії Василівни було пов’язано з Національною академією наук України. З 1961 р. вона працювала в Інституті філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України, у якому здобула науковий ступінь доктора філософських наук (1969). Протягом 20-ти років (1969–1989 рр.) Лідія Василівна очолювала відділ соціальної психології і була керівником наукового проєкту, присвяченого проблемам психології та технології життєтворчості, ініціювала створення наукової школи життєтворчості. З 1990 р. Л. Сохань працювала в Інституті соціології НАН України. У 1990 році її обрано членом-кореспондентом Національної академії наук України.
Лідія Василівна належить до засновників вітчизняної соціології. Вона стала фундатором нових дослідницьких напрямів у вітчизняній науці, зокрема соціальної психології, та інших на перетині філософської, соціологічної та психологічної наук.
Її наукові інтереси охоплювали проблеми становлення психології індивідуального життя особистості як самостійної галузі психології, її життєвого шляху, формування життєвої програми, механізмів досягнення життєвого успіху та життєтворчості в цілому, філософського осмислення проблем сучасної цивілізації, причетності до їх з’ясування окремої людини.
Творчий доробок Л. Сохань добре знаний ученим у галузі соціології в Україні та за кордоном. Її перу належить понад 200 наукових праць, серед яких ряд індивідуальних та колективних монографій.
Водночас з науковою роботою Лідія Василівна завжди приділяла велику увагу питанням професійної підготовки молодих кадрів. Вона вела педагогічну діяльність в Інституті підвищення кваліфікації викладачів суспільних наук в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. Нагороджена знаком «Відмінник освіти України». Серед її учнів понад 40 кандидатів і докторів соціологічних та філософських наук, які успішно працюють в науково-дослідних та освітніх закладах України.
За наукові досягнення їй присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України» (1984), премію НАН України ім. Д.З. Мануїльського.
Висловлюємо глибоке щире співчуття рідним та близьким Лідії Василівні та колективу Інституту соціології НАН України.
Світла пам'ять про Лідію Василівну Сохань – визначного вченого і педагога, чуйну і душевну людину, відданого патріота України назавжди залишиться в серцях усіх, хто її знав і мав честь працювати з нею!
Президія Національної академії наук України
Відділення історії, філософії та права НАН України