8 лютого 2022 року Президент Національної академії наук України академік НАН України Анатолій Загородній взяв участь в онлайн-зустрічі KickOff Meeting: German-Ukrainian Cores of Excellence. Онлайн захід організовано з нагоди запуску проєктів зі створення німецько-українських центрів передової науки в Україні за ініціативи Федерального міністерства освіти та наукових досліджень Німеччини (BMBF), Міністерства освіти і науки України та Посольства Німеччини у Києві.
У своєму виступі академік НАН України Анатолій Загородній відзначив, що українсько-німецька співпраця є вагомою складовою міжнародного наукового співробітництва Національної академії наук України. Академія високо цінує зусилля німецьких колег, направлені на подальший розвиток і поглиблення взаємовигідної співпраці в сфері науки і технологій.
Він розповів, що Академія має плідні зв’язки з низкою наукових установ Федеративної Республіки Німеччина, передусім з Федеральним міністерством з науки та досліджень, які характеризуються глибиною і розмаїттям форм співпраці.
Основним партнером НАН України є Німецьке дослідницьке товариство (DFG). Академія підтримує тісні зв’язки з деякими академіями наук Німеччини, зокрема Баварською, Саксонською та Берлінсько-Бранденбурзькою. Також партнерами є університети, великі дослідницькі заклади Фонду Гельмгольца, інститути Дослідницьких товариств ім. Макса Планка та ім. Фраунгофера, Товариство ім. Лейбніца.
Станом на сьогодні більше ніж 40 установ Академії разом з німецькими колегами реалізують близько 70 спільних науково-дослідних тем в рамках 36 прямих міжінститутських угод. Двостороннє співробітництво реалізується в таких галузях як: нанотехнології та нанобіотехнології; матеріалознавство, нові матеріали та фізичні і хімічні технології; дослідження у галузі медичної техніки; біологія та біохімія; математика.
У 2019 р. Національна академія наук України підтримала ініціативу Федерального міністерства освіти та наукових досліджень Німеччини з оголошення конкурсу проєктів «Створення німецько-українських центрів передових наукових досліджень в Україні».
Серед 12 заявок, відібраних за результатами конкурсу є 4 установи НАН України: Інститут клітинної біології та генетичної інженерії, Інститут сцинтиляційних матеріалів, Київський академічний університет та Інститут проблем матеріалознавства ім. І. М. Францевича.
Наостанок Президент НАН України висловив сподівання, що заснування німецько-українських центрів передових наукових досліджень стане новою формою реалізації взаємовигідного партнерства наукових та освітніх установ України та Німеччини, допоможе об’єднати зусилля вчених різних напрямів у розв’язанні важливих актуальних завдань сьогодення, сприятиме створенню конкурентоздатних технологій і продукції світового рівня, просуванню новітніх технологій у практику діяльності виробничих структур.