Дослідники з консорціуму EUROfusion – 4800 експертів, студентів і співробітників з усієї Європи, співфінансовані Європейською комісією – розробили та реалізували експеримент на JET, щоб вивільнити рекордні 59 Мегаджоулів енергії керованого термоядерного синтезу (середня потужність термоядерного синтезу склала близько 11 мегават) та представили наукові та інженерні досягнення у термоядерному синтезі протягом двох десятиліть. Цей експеримент є вагомою частиною у підготовці до запуску ITER – міжнародного дослідницького реактора на керованому термоядерному синтезі – передвіснику у побудові пілотної електростанції DEMO.
Чому термоядерний синтез?
Термоядерний синтез, процес, який живить зірки, обіцяє майже безмежне та чисте джерело електроенергії на довгострокову перспективу з використанням невеликої кількості палива, яке можна отримати в усьому світі з недорогих матеріалів. Кількість енергії від 0,0000017 кг термоядерного палива дорівнює кількості енергії, що отримується від 10,6 кг газу або 39 кг вугілля.
Рекордні результати було оголошено 9 лютого 2022 році в Оксфорді (Велика Британія) на великому науковому медіа заході об’єднаного європейського токамаку (Joint European Torus (JET)) та проєкту EUROfusion. Ці результати – найяскравіша за чверть століття демонстрація потенціалу термоядерного синтезу як джерела безпечної та стійкої низьковуглецевої енергії.
Серед великої команди EUROfusion та команди творців визначного результату на JET – науковці Національної академії наук України, а саме представники Української дослідницької ланки EUROfusion – вчені Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» НАН України та Інституту ядерних досліджень НАН України.
Варто зазначити, що реалізація проєкту EUROfusion поділена на значну кількість Робочих пакетів (WP), одним з них є WP JET1 – JET Campaigns (екперименти на токамаку Joint European Torus). Загалом 10 українських науковців беруть участь, як у експериментах на JET безпосередньо у Великій Британії, так і дистанційно обробляють отримані дані, проводять чисельне та аналітичне моделювання процесів плазми у токамаку.
Нагадаємо, що Україна стала частиною консорціуму EUROfusion з 1 січня 2017 року. Національна академія наук України є «Programme Owner» проєкту EUROfusion з боку України, а Національний науковий центр «Харківський фізико-технічний інститут» є бенефіціаром проєкту EUROfusion та виконує роль «Programme Manager», об’єднуючи дослідницьку діяльність 6 наукових та освітніх організацій України в EUROfusion Ukrainian Research Unit. Крім зазначених ННЦ ХФТІ та Інституту ядерних досліджень до складу EUROfusion Ukrainian Research Unit входять: Інститут теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова НАН України, Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, Національний університет «Львівська політехніка» та Київський національний університет імені Тараса Шевченка.
Вітаємо наукову спільноту проєкту EUROfusion, керівника української дослідницької ланки EUROfusion – академіка НАН України Ігоря Гаркушу, учасників експерименту на JET з двох провідних наукових установ НАН України, всю команду EUROfusion Ukrainian Research Unit, та бажаємо нових рекордів!
Академік Антон Наумовець та Сергій Пугач (ННЦ «ХФТІ») на JET |
За інформацією ННЦ ХФТІ НАН України