Економісти Київської школи економіки розробили три сценарії розвитку української економіки у 2022 році залежно від цін на світових ринках. Перший – відносно нормальний. В таких умовах ціни на експортну продукцію залишатимуться високими, але ціни на газ на світових ринках опустяться на 40-50%. Якщо ціни на експортну продукцію залишатимуться високими, а ціни на газ знизяться лише на 5%, економісти вважають, що це другий сценарій — для України він помірно негативний. Третій сценарій, негативний, допускає зменшення цін на експорт на 15-20%, а цін на газ – на 5%. Який сценарій є найімовірнішим і що може зробити Україна, щоб реалізувався кращий економічний сценарій розповів в ефірі «Українського радіо»завідувач відділу фінансів реального сектора Інституту економіки та прогнозування НАН України доктор економічних наук Владислав Зимовець.
Учений розповів про розвиток економіки та зазначив чи реальний помірно негативний сценарій для України: «Багаторічні дослідження показали, що від уряду і економічної політики залежить менше, ніж від світових цін. Україна є експортноорієнтованою імпортозалежною економікою і ми залежимо від цього. Хоча для деяких видів діяльності це на користь, бо коли зростають експортні ціни вони мають економічний зиск, оскільки внутрішні ціни залишаються менш вразливими до світових тенденцій. Урядова політика може коригувати, впливати, зменшувати якось ці коливання, таким чином звертатися до підтримки певних верств населення чи видів економічної діяльності. Наприклад, коли йдеться про подорожчання газу. Але в них обмежені можливості. Цілком реальним є сценарій, коли експортні ціни не будуть суттєво знижуватися і залишаться достатньо привабливими, щоб експорт розвивався. Є певні ознаки, що попит на світових ринках не знижуватиметься на наші експортні товари. Наша держава має достатньо великі резерви — не лише міжнародні резерви, але у нас також хороші тенденції на фінансових ринках. У нас у цьому році грошова маса перевищила два трильйони гривень і зросла на 12% за попередній рік. При цьому, що ціни росли дещо повільніше — на 10%, а державний борг лише на 5%. У нас з’являється внутрішній ресурс, щоб стимулювати економіку і направляти капітал у бізнес. Якщо вони не будуть порушені, це вплине на так звану економіку пропозицій, тобто ми зможемо пропонувати більше товарів і таким чином вирішувати наші проблеми».
Про допомогу західних партнерів експерт зауважив наступне: «Достатньо оперативні рішення Світового банку, Єврокомісії, інших наших партнерів дають сигнали бізнесу і населенню стосовно того, що в нас є підтримка і ми можемо встояти. Цей інформаційний сигнал дається, щоб показати, що є підтримка, золотовалютні резерви збільшуються за рахунок цієї підтримки і фінансова стійкість і спроможність Національного банку та потенціал зростає.Але ж є певні межі. Щоб ці межі не порушити ми повинні також вигравати інформаційну війну, не давати поширювати різні чутки і неправдиву інформацію про стан справ. Як показує історичний досвід, якщо починається банківська паніка, вже нічого не втримає».
Владислав Зимовець говорив також про банківську паніку та про зниження податків.
Ознайомитися з аудіозаписом інтерв’ю За інформацією платформи «Українське радіо»