Провідний науковий співробітник Інституту соціології НАН України доктор соціологічних наук Олександр Шульга у своїй статті, опублікованій на сайті інтернет-видання «Дзеркало тижня», аналізує процес рутинізації небезпеки, що спостерігається в українському суспільстві протягом восьми останніх років.
Насамперед, науковець звертає увагу на рутинізацію насильства для більшої частини населення України, зокрема пов’язаного із подіями на Євромайдані, бойовими діями на Донбасі, відлунням цих бойових дій на решті території країни.
Так само, на думку автора, відбулася рутинізація небезпеки пандемії коронавірусу, а нині триває рутинізація можливості повномасштабної війни.
Дослідник зазначає: “Із плином часу українське суспільство, його значна частина, сприймає можливість насильства стосовно себе або інших членів суспільства як факт, не конче неминучий, однак цілком імовірний. Насильство і його можливість рутинізуються, стають, скориставшись терміном феноменологічної парадигми, частиною «природної установки» громадян. Звісно, все це призводить до підвищення тривожності в суспільній свідомості, що й фіксують численні соціологічні дослідження, зокрема щорічний моніторинг Інституту соціології НАН України. (…) Однак важливо й те, що рутинізація насильства, включно з рутинізацією можливості повномасштабної війни, зрештою приводить до дедалі слабшого реагування суспільства на всебічні інформаційні атаки, можливі спроби маніпулювати з боку влади та суб'єктів міжнародної політики”.
Вчений висловлює переконання, що рутинізація насильства, локальних бойових дій і, тим більше, можливості повномасштабної війни — не те, чого прагне будь-яке суспільство. Не прагнуло її й українське. Однак це — реальність, яка або вже стала, або поступово стає звичною для чималої частини громадян.
Докладно про це – у
ПОВНІЙ ВЕРСІЇ СТАТТІ. Джерело: інтернет-видання «Дзеркало тижня»