Розвал промисловості й інфраструктури внаслідок війни — тяжкі втрати для держави. Але все можна відбудувати за наявності коштів. А ось відновити чисельність населення, що продовжує падати, — справа не одного року, хоча витрачені зусилля не пропадуть марно, бо головною цінністю кожної держави завжди був народ. Про це пише інтернет-видання “Дзеркало тижня”.
За яких умов Україна зможе відновити чисельність населення у післявоєнний час? Тему прокоментували науковці НАН України.
Як розповіла виданню старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України кандидат економічних наук Людмила Слюсар, із початку війни одружилося понад 22 тисячі українських пар. І напевно, вважає експертка, одруження й народжуваність після закінчення воєнних дій тільки зростуть.
«Історія свідчить, що після воєн завжди приходить хвиля відродження, бебі-бум. Чоловіки хочуть швидше повернутися до мирного життя, утворити сім'ю. Пари, які досі відкладали народження дитини, реалізовують свої плани», — зазначила дослідниця.
Для поліпшення демографії державі годилося б зосередитися переважно на підвищенні тривалості та якості життя населення, сприянні народжуваності, вважає завідувачка відділу Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України доктор економічних наук Ірина Курило. Ідеться про зайнятість, медицину, міграцію, підтримку молодих сімей.
«Демографічний ренесанс передусім залежатиме від економіки. Для молоді в цьому плані дуже важлива стабільність. Тому треба забезпечити молодь роботою і житлом. Також стоїть питання відновлення сфери медицини, перед якою виникне багато викликів, пов'язаних не тільки з травматизмом під час війни, а й із загостренням хронічних захворювань, які проявляться внаслідок стресових ситуацій», — розповіла науковиця.
ЧИТАТИ СТАТТЮ ПОВНІСТЮ Джерело: інтернет-видання “Дзеркало тижня”, публікація від 23.04.2022 р