Фото: Олексій Філіппов |
Заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України член-кореспондент НАН України Олександр Гладун в інтерв’ю журналістам онлайн-платформи “Локальна історія” розповів про втрати населення України за минулі сто років і про сучасну демографічну ситуацію у нашій державі.
“Ми вживаємо термін "соціальна катастрофа", яка може призводити до "демографічної катастрофи". До соціальних катастроф належать війни, голод, пандемії, масштабні екологічні чи техногенні аварії. В Україні у першій половині ХХ століття виокремлюють три демографічні катастрофи: перша охоплює 1914–1923-ті роки (Перша світова війна, революційна доба, голод); друга – 1932–1934-ті роки (Голодомор) і третя – 1937–1947-ті роки (Великий терор, Друга світова війна та голод). Сучасну ситуацію у ХХІ столітті з демографічного погляду ми також трактуємо як катастрофічну. Її особливістю є те, що вона не пов’язана із соціальними катастрофами. Під час попередніх катастроф чисельність населення скорочувалась, але після їхнього закінчення вона відновлювалась і тренд зростання продовжувався. Сьогодні стрімко скорочується чисельність населення, але перспектив щодо його відновлення не помітно”, – розповів учений-демограф.
Він висловив думку, що якби не було цих криз, то на початку 1990-х в Україні жило б приблизно 84 мільйони, а не 52 мільйони як було насправді. “Ми не знаємо, якою була б демографічна поведінка людей. Однак припускаючи, що вона залишалася би сталою, вийшло 84 мільйони. Тобто демографічні втрати шалені”, – зазначив Олександр Гладун в інтерв’ю.
Читати інтерв’ю повністю Джерело: онлайн-платформа “Локальна історія”, публікація від 19 квітня 2022 р.