У межах відзначення 150-річчя від дня народження видатного українського письменника і громадського діяча Василя Стефаника Львівська національна наукова бібліотека імені В. Стефаника підготувала до друку п’ять наукових видань.
1. Василь Стефаник в європейській пресі. 1899—1936 : Антологія
У виданні найповніше представлено газетні й журнальні публікації від перших відгуків і рецензій на «Синю книжечку» 1899 року до численних некрологів, опублікованих на шпальтах української, української еміграційної та зарубіжної преси у кінці 1936 – на початку 1937 років.
Над збірником плідно працював колектив Науково-дослідного інституту пресознавства Львівської національної наукової бібліотеки України імені Василя Стефаника під науковим керівництвом заступника генерального директора з наукової роботи Бібліотеки Лідії Сніцарчук.
2. Стефаник В. Вибрані твори : білінгва = Utwory wybrane : wydanie dwujęzyczne
Це спільне видання Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника та Національного інституту імені Оссолінських у Вроцлаві (Польща).
Вибрані твори осучаснено відповідно до вимог чинного українського і польського правопису та споряджено ґрунтовним науково-довідковим апаратом.
Ця білінгва засвідчує, що Василь Стефаник – універсальний письменник, для його новел немає кордонів, передусім мовних, про що свідчать польські переклади його творів, які цікавили польських перекладачів і читачів одразу після написання, впродовж усього ХХ століття, і не втрачають своєї унікальності сьогодні. Ексклюзивні переклади для цього видання виконала польська славістка й літературознавиця Катажина Котинська.
Видання здійснено за фінансової підтримки родини Зіновія Козицького.
3. Факсимільне видання книги «Твори» (Львів, 1933)
Унікальна збірка, факсиміле якої відтворено, — це останнє прижиттєве видання творів Василя Стефаника, а за художнім оформленням і друком — одна з найкращих українських книг міжвоєнного двадцятиліття.
Ця книга сьогодні є справжнім раритетом українського друку, на кшталт прижиттєвих видань Івана Франка, Лесі Українки, інших письменників-класиків, творців української літератури «Розстріляного відродження». Видання споряджене післямовою укладача Богдана Якимовича, яка актуалізує творчість Василя Стефаника і здобутки української видавничої справи ХХ століття.
Видання здійснено за фінансової підтримки родини Богдана Кота.
4. Купчинська Л. Стефаникіана в екслібрисі: каталог
Видання підготовлене на основі ювілейної виставки «Стефаникіана в екслібрисі», що експонувалась у виставковій залі Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника.
Авторка-укладачка каталогу — директорка Інституту досліджень бібліотечних мистецьких ресурсів Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В. Стефаника Лариса Купчинська.
Видання здійснено за фінансової підтримки Степана Давимуки.
5. Василь Стефаник в українському та світовому соціокультурному просторі: доповіді та повідомлення Міжнародної наукової конференції, присвяченої 150-річчю від дня народження Василя Стефаника (Львів, 25–26 червня 2021 р.)
Збірник містить понад сорок доповідей і повідомлень учасників Міжнародної наукової конференції, яка відбулася 25–26 червня 2021 року у Львівській національній науковій бібліотеці України імені В. Стефаника, що засвідчують комплексне дослідження творчості й діяльності Василя Стефаника в Україні та за її межами, в українській і закордонній пресі, у мистецтві (кіно, графіка, театр тощо), критичної рецепції його новелістики українськими (Василя Сімовича, Дмитра Лукіяновича, Михайла Рудницького й інших діячів) і зарубіжними літературознавцями та за багатьма іншими аспектами.
* * *
Новим важливим напрямом роботи академічної книгозбірні стало оцифрування спадщини Василя Стефаника:
у цифровому форматі вже доступні перші й рідкісні видання з фонду Бібліотеки. За інформацією Львівської національної наукової бібліотеки імені В. Стефаника