Старший науковий співробітник відділу еволюційної морфології хребетних Інститутузоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України доктор біологічних наук Павло Гольдін розповів про те, як у Радянському Союзі виникла програма підготовки бойових дельфінів, наскільки успішно вони можуть виконувати завдання і чому війна у Чорному морі стосується не лише бойових дельфінів.
Учений зазначив: «Був такий морський офіцер Андрій Калганов – розвідник за фахом і авантюрист за складом характеру. Він дізнався, що у Сполучених Штатів є бойові дельфіни. Це його зачепило, і він став активно просувати ідею, що Радянському Союзу теж треба завести собі бойових дельфінів. (...) Але я звертаю увагу на ці речі, аби показати, що від самого початку, в самій ідеї використовувати дельфінів у військових цілях, був такий собі елемент авантюрності та паранормальності. (...) І взагалі, всі ці програми використання дельфінів з бойовою метою як у США, так і в СРСР виявилися "пшиком". Реально дельфінів у бою ніхто не використовував. Єдиний раз, коли американці спробували, це була війна у Перській затоці в 2003-му році, коли намагалися задіяти дельфінів для пошуку мін у донних відкладах».
Учений також пояснив В чому принципова різниця між песиком Патроном, який на військовій службі, та дельфінами: «Передусім в тому, що собака живе поруч із людиною понад 30 тисяч років. Це величезна частина еволюційної історії людини й еволюційної історії собаки. Тобто ми є частиною собачого світу, а собаки є частиною людського світу. Патрон, хоча він і песик, є частиною людської культури. І я думаю, що це головна різниця між собакою та дельфіном. В першому випадку йдеться про тварин, з якими ми разом еволюціонуємо, а в другому – про тварин, які самі собі живуть у дикій природі й нас не потребують. А щодо фізичних здібностей пса, то я не сумніваюся, що завдяки своєму нюху він може знайти те, що потрібно людині, і в такий спосіб виконувати поставлені задачі. Але врешті-решт, гадаю, мине кілька років або кілька десятків років, і ці самі завдання можна буде так само успішно виконувати технологічними засобами – без собаки».
Ознайомитися з повним текстом інтерв’ю За інформацією платформи «Українська правда»