Ми вже
не раз розповідали про здобутки науковців, які розвивають напрям медичної кібернетики в Інституті кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України. Плідна співпраця між цим Інститутом і відповідними фахівцями з оборонної сфери має давню історію. Зокрема, розроблено технологію оперативної оцінки фізіологічного резерву військовослужбовця, визначення його боєздатності (combat operational readiness) та фізіологічної ціни його бойової діяльності (керівник розробки – провідний науковий співробітник відділу сенсорних пристроїв, систем та технологій безконтактної діагностики Інституту кібернетики імені. В.М. Глушкова НАН України кандидат медичних наук Ілля Чайковський).
Співпраця за цим напрямом із фахівцями Гуманітарного інституту Національного університету оборони України імені Івана Черняховського також розвивається протягом кількох років і значно інтенсифікувалася з початком широкомасштабного вторгнення РФ в Україну.
Розроблену технологію фахівці Національного університету оборони використовують у межах різних сценаріїв: під час командно-штабних навчань старшого командного складу, в ході тренувань спецпризначенців, як частина заходів із відновлення боєздатності підрозділів, які повернулися з лінії зіткнення. Крім того, здійснюється довготривалий моніторинг офіцерів під час виконання ними повсякденних службових завдань – за допомогою надмініатюрних приладів, які вони носять на собі.
Ця технологія різнобічно використовується і військовослужбовцями загону спеціального призначення Збройних Сил України «Чорний ворон».
Розробка також дає змогу миттєво визначати не лише фізичну, а й психоемоційну складову функціонального стану військовослужбовців – як на індивідуальному рівні, так і на рівні підрозділу, а отже, швидко ухвалювати рішення про важливі компоненти боєздатності особового складу.
Важливо відзначити, що цю роботу уможливила плідна співпраця з українськими високотехнологічними компаніями «Сольвейг» і «Кардіолайз».
Інформаційна технологія, крім модулю багатосторонньої діагностики, включає також модуль швидкої корекції функціонального стану за допомогою так званого метрономізованого дихання. Цей компонент спільно розробили науковці Інституту проблем математичних машин і систем НАН України й Інституту кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України.
Науковці Інституту кібернетики імені В.М. Глушкова, які вже довго співпрацюють із військовими медиками, звернулися до своїх закордонних колег по допомогу у придбанні високотехнологічного обладнання, необхідного для діагностики й лікування пацієнтів у Національному військово-медичному клінічному центрі «Головний військовий клінічний госпіталь».
Закордонні колеги охоче надали таку гуманітарну допомогу. Вони надіслали в Україну сучасні портативні ультразвукові сканери, а пізніше й апарати для вакуумної терапії ран, які потрапили ще й до Київської обласної клінічної лікарні. До постачань долучилися десятки друзів України у західних країнах. Науковці Академії вдячні передусім Віку Корсуну (Фаладельфія, США), Тіму Харту (Оксфорд, Велика Британія) та Марселині Фірковській (Варшава, Польща), які поклали на себе основний тягар з організації цієї діяльності. Величезну подяку висловлюють також визначному підприємцю з Дейтона (Огайо, США) Джонові Прікелю за його лідерство.
Допомога українським військовим медикам триває, нове обладнання надійде незабаром.
За інформацією Інституту кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України