1–2 червня 2022 року в Ліллі (Франція) у межах тижня ESPON (пан’європейської програми, спрямованої на підтримку політики країн і регіонів у різних галузях на основі даних і знань про територію) за участі Інституту географії НАН України відбулися засідання, присвячені новим викликам територіальної згуртованості. Одним із таких викликів, безумовно, війна в Україні, вплив якої на економіку й суспільство Європи стає дедалі помітнішим, зокрема й у контексті підтримки значної кількості біженців в окремих країнах. Загалом на засіданнях розглядалися такі питання, як вплив економічної взаємозалежності та потоків на реалізацію регіональних стратегій; соціальні й територіальні наслідки COVID-19 на регіональному рівні; культурна спадщина як джерело добробуту суспільства; цифрові інновації в управлінні й наданні державних послуг; розвиток продуктивного міста, забезпечення сталої транспортної інфраструктури у стратегічних міських регіонах. Крім того, було представлено інформацію про останні публікації та інструменти ESPON.
Основні наслідки війни в Україні обговорювалися на пленарних дебатах, а також на сесії, присвяченої результатам проєкту IRiE (Interregional relations in Europe).
Під час пленарної дискусії директорка Інституту географії НАН України член-кореспондент НАН України Євгенія Маруняк спинилася на результатах спільних із польськими колегами досліджень щодо моделювання сценаріїв міграції українців у країнах ЄС, імовірних рекомендаціях для реалізації європейської політики у сфері адаптації біженців, розв’язання проблеми їхнього нерівномірного просторового розподілу в розрізі країн і регіонів, можливих напрямах підтримки просторового розвитку України з боку ЄС у повоєнний період. Особливу підтримку під час обговорення отримала ідея сприяння місцевому розвиткові в Україні на засадах широкої імплементації європейських концептів у процесі відновлення територіальних громад.
|
Зліва направо:директор Європейської групи з територіального співробітництва ESPON Віктор Шидаровський, директорка Інституту географії НАН України член-кореспондент НАН України Євгенія Маруняк, директор з питань законодавчої роботи Європейського комітету регіонів Томас Воббен, президент Секції економічного та валютного союзу та економічної та соціальної згуртованості (ECO) Європейського економічного та соціального комітету Стефано Палмієрі |
На сесії «Міжрегіональні відносини в Європі» було також продемонстровано презентацію «Міграція та біженці: розгляд людського виміру війни в Україні», спільно підготовлену фахівцями Інституту географії та просторової організації Польської академії наук й Інституту географії НАН України.
У наступному програмному періоді проблема управління кризою, спричиненою появою українських біженців, і повоєнне відновлення України буде однією з п’яти кроссекторальних тем реалізації проєктів ESPON – поряд з енергетичною безпекою, посиленням обороноздатності й кібербезпеки, стійкістю європейської економіки і демократичних інституцій.
За інформацією Інституту географії НАН України